Nincs miért emelni a részvényekért kilátásba helyezett egymilliárd forintos vételárat, és a 4 milliárd forintos készpénzes tőkeemelést is végrehajtjuk. Átvállaljuk a teljes 36 milliárd forintos tartozást, és két év alatt üzemi szinten nyereségessé tesszük a Malévet - mondta tegnap érdeklődésünkre Kiss Kálmán, a hat orosz légicéget tömörítő AirUnion magyar érdekeltségébe tartozó AirBridge Rt. igazgatóságának tagja. A vezető kiemelte: ismét elindulnak a Malévért, ha az újabb pályázatig nem következik be jóvátehetetlen változás a cég vagyoni elemeiben, illetve garanciát kapnak arra, hogy származásra való tekintet nélkül bírálják el a befektetői ajánlatokat. Sajnálják ugyanakkor, hogy a kerozinüzletág vélhetően már nem lesz a cégen belül, mire sikeres pályázatuk esetén átvehetnék a cég irányítását.
Más új uniós tagállam nemzeti légitársasága egyelőre nem foglalkoztatja az unió piacaira törő AirUniont, noha vizsgálta például a szlovák piacot. A Malév mérete, bevezetett márkája, kiváló délkelet-európai pozíciói, illetve a Ferihegyen meglévő súlya és a budapesti légikikötő ígéretes jövője elegendő érv számukra a Malév és Budapest mellett - fűzte hozzá a vezető.
Az AirBridge vezetői cáfolták, hogy a végső árajánlatuk mindössze 160 millió forint lett volna, öt év múlva kivinnék a vagyonelemeket, és több száz fős leépítés után bezárnák a légitársaságot. A cég még nem kapott hivatalos értesítést a vagyonkezelőtől a pályázat lezárásáról. Annak kézhezvétele, illetve más körülmények tanulmányozása után döntik el, hogy milyen jogi lépést tesznek az ÁPV-határozattal összefüggésben.
Az orosz résztulajdonú (49,5 százalékban Borisz Abramovics a tulajdonos) AirBridge vezetői nem hagytak kétséget afelől, hogy hosszú távra szeretnének berendezkedni Budapesten, és bővítenék a hálózatot. "Az első teljes üzleti évben 200 ezerrel, négy-öt éven belül évi 400-500 ezerrel szeretnénk növelni a Budapestre érkező orosz tranzitutasok számát. Olyan utasokról van szó, akik számára még nem elérhető a diszkontcégek kínálata, így az árverseny még nem meghatározó.
A repülőgép-karbantartó műszaki bázis kapacitását három év alatt megkétszereznénk, így lehetővé válna az AirUnion jelenleg 108 gépből álló flottájának itteni karbantartása. Kereskedelmi egyezmények révén megsokszoroznánk a Malév Air Tours forgalmát is" - mondta a fejlesztési irányokat vázolva Leonov Péter igazgatósági tag. Utalt arra, hogy az első nyereséges évet követően a céget bevezetnék a Budapesti Értéktőzsdére, amint azt annak elnöke a hét elején a privatizált cégekre vonatkoztatva indítványozta.
Leonov Péter jelezte: az AirUnion tagvállalatainak ráhordó szerepe nem csupán az utasok számszerű növekedésében lenne érzékelhető, hanem az egy utasra jutó bevétel mint az egyik legfontosabb eredményességi mérőszám javításában is. Az oroszországi utasok között ugyanis nagyon sok olyan üzletember lehet, aki továbbrepülne a Malév-járatokon Nyugat-Európába, s ők a drágább helyeket veszik igénybe, méghozzá jóval nagyobb arányban, mint a Malév egyéb járatain ez lehetséges. A tagvállalatok hozzájárulnának az ázsiai térségből érkező áruk mennyiségének számottevő növeléséhez, ám ehhez gyors fejlesztés szükséges a budapesti légikikötőben.
Az AirBridge vezetői szerint a Malévnél már nem lehetséges további jelentős költségcsökkentés. A tőkeemelésnek csak akkor van értelme, ha gyorsan és érzékelhetően javul a hatékonyság, új piacokkal gazdagodik a cég, és élvezi a Oneworld globális légiszövetségből eredő előnyöket. Az ajánlatban bemutatott fejlesztések révén nemhogy csökkenne, hanem még nőhet is a létszám. Az biztos, hogy az AirBridge a konkrét belső helyzet pontos ismerete nélkül is 80 százalékos foglalkoztatottságot garantált. A cég átvizsgálására azonban feltétlen szükség van, és biztos, hogy nem kell ennyi vezető és adminisztratív személyzet - érveltek a terveket firtató kérdésekre válaszolva.
Az AirUnion vezető tagja, a KrasAir gyengén teljesített az idei első fél évben: mindössze 768 ezer utast szállított, ezek 2,347 milliárd utaskilométert tettek meg, ez 3 százalékkal elmarad a tavalyi hasonló időszaktól.
A teherszállítás 233 896 millió tonnakilométert tett ki. Tavaly egész évben 1,973 millió utasa volt, 36,7 százalékkal több, mint 2003-ban. A KrasAir adózott eredménye 9,388 millió rubel volt tavaly. Az AirUnion hat tagja együttesen 2004-ben körülbelül 600 millió dollárnyi (közel 120 milliárd forint) bevételt ért el. Az orosz légipiac a globális piac átlagos 5-7 százalékával szemben 12-16 százalékkal nőtt tavaly, míg az AirUnion 30 százalékos bővülést mondhat magáénak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.