Váltott a Kemira GrowHow
Több millió eurós ráfordítással teljesen kicserélte a múlt évben megvásárolt peremartoni műtrágyagyára kínálatát annak új tulajdonosa, a finn Kemira GrowHow mezőgazdasági vegyipari társaság. Az átvett üzemben addig készült műtrágyák fizikai és kémiai tulajdonságait is fejleszteni, változtatni kellett. Ma a kevertnél sokkal modernebb, nitrogént, foszfort és káliumot is tartalmazó melegen granulált komplex műtrágya készül Peremartonban, amelyben nyomelemek is vannak - tájékoztatta lapunkat Zajácz István, a kft. műtrágyaüzletágának vezetője
Mint elmondta, a termékfejlesztéssel párhuzamosan megkezdődött a termelés technológiai, biztonságtechnikai és rendszerirányítási megújítása, s a munka még a következő években is folyik. Növelik a gyár csomagoló- és raktárkapacitását is.
A társaság egyébként mezőgazdasági szolgáltatásokat is kínál a mezőgazdasági termelőknek. Például Európa legmodernebb GPS alapú talajminta-vételi és szaktanácsadási rendszerével piacvezetőnek tekinti magát Magyarországon. E pozíciót akarja elérni az egész régióban is.
A peremartoni gyár évi 200 ezer tonna műtrágya előállítására képes, de ma ebből csak 80 ezer tonnát vesznek igénybe, körülbelül ugyanannyit, mint tavaly. Középtávon viszont a teljes kapacitást ki szeretnék használni.
Magyarországon a Kemira GrowHow Kft. mellett még a Bige Holding Rt. foglalkozik műtrágyagyártással. Utóbbi is előállít kevert, azaz nitrogént, foszfort és káliumot is tartalmazó, úgynevezett NPK-műtrágyát, Zajácz István szerint e két cég a termékcsoport hazai piacának a felét uralja, míg a másik fele az importőröké. A Bige Holding gyárt nitrogénműtrágyát is, az övén kívül csak import-nitrogénműtrágya kapható az országban.
A Kemira GrowHow Kft. termékeinek mintegy 80 százaléka kel el belföldön, a többi a környező országokban s még a Balkánon is, Görögország kivételével. (Görögországba az anyacég finn és egyéb európai gyáraiból közvetlenül szállítanak hajóval.) A cég megérezte, hogy az elmúlt két évben az inflációt jóval meghaladó mértékben nőtt a nyersanyagok ára, de - mint Zajácz István rámutat - ez ugyanúgy sújtja a riválisait is. Nagyobb gondot inkább a mostani esőzések okoztak, hiszen emiatt csökkentek a vevők vásárlásai. Szintén a kereslet rovására megy, hogy rosszul működik a hazai mezőgazdasági intervenció. Jövőre e téren javulást remél.


