Lengyel reptérfejlesztési láz
Nem képes megbirkózni a növekvő légi forgalommal Lengyelország; a helyzetet súlyosbítja, hogy az állami többségű PPL repülőtér-üzemeltető vállalat egyelőre nem sok pénzügyi forrást képes felvonultatni. Eddig csak a biztonsági berendezések korszerűsítésére és a kiszolgálószemélyzet létszámának némi bővítésére futotta. A gyorsabb fejlődésre azért is szükség van, mert 2007-től a schengeni normáknak megfelelő légikikötőket kell üzemeltetni.
A PPL az elmúlt években főleg a varsói nemzetközi légikikötőt, a Chopint korszerűsítette, illetve kiírt egy pályázatot a második utascsarnokra, amelyet a spanyol érdekeltségű Budimex nyert meg. A PPL vezetése ugyanakkor erősen gondolkodik azon, hogy Varsó közelében az egyre bővülő fapados és charterjáratok kiszolgálására új repülőteret építtet. A tervek szerint a fővárostól negyven kilométerre fekvő Modlin egykori katonai repülőterét alakítanák át, amely már 2006 júniusában fogadhatná a repülőgépeket, tehermentesítve ezzel a Chopint.
A szlovák SkyEurope diszkont-légitársaság szóvivője ugyanakkor kijelentette, hogy továbbra is azt szeretnék, ha járataik a Chopin repülőtérre érkeznének, mert az a fővároson belül van. Ugyanakkor felülvizsgálnák álláspontjukat, ha Varsó és Modlin között új közlekedési kapcsolatokat hoznának létre, továbbá ha Modlinban alacsonyak lennének az adók. A lengyel állami repülőtereket felügyelő szervezet szóvivője erre kijelentette, hogy a helyi hatóságok korszerűsíteni tervezik a Modlin és Varsó közötti vasúti összeköttetést.
Ígéretesen fejlődik Katowice is, amely tavaly 140 százalékkal, 620 ezerre növelte kiszolgált utasai számát, és ezzel a növekedés ütemét tekintve európai listavezető. Gdańsk, Wrocław és Łód szorosan mögötte áll, utóbbiban 2010-ig biztosan felépítenek egy nemzetközi légikikötőt.
A vidéki fejlesztések üteme ugyanakkor jóval elmarad a fővárositól, noha a fapadosok által generált utasforgalom éppen a vidéki légikikötőkben nőtt ugrásszerűen. Tavaly 26 százalékkal többen fordultak meg a lengyelországi repülőtereken, mint 2003-ban, az utasok száma elérte a kilencmilliót. A forgalom hetven százalékát még a varsói repülőtér adta, de másfél évtized múlva becslések szerint már csak negyven százalék lesz az övé.
Dániában az idén a felére csökkentik a jelenleg 75 dán koronás (12 dollár) repülőtéri illetéket, jövőre pedig teljesen eltörlik, hogy fellendítsék a dán légitársaságok és légikikötők forgalmát. A repülőtéri illeték nagysága számottevően befolyásolja a jegyek árát és ezzel a légitársaság forgalmát. (MTI-Eco)


