BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Látványosan felfutott a DVD-piac

Ötven százalékkal többet költöttek tavaly DVD-re Magyarországon, mint egy évvel korábban. A sikert jelentő dömpingáras filmek miatt most a nagy forgalmazók is drasztikusan csökkentik áraikat. A filmkalózkodás viszont tovább tarol: a filmipar 102 millió dolláros veszteséget könyvelt el 2005-ben.

Jelentősen, mintegy 50 százalékkal többet költöttek DVD-re tavaly Magyarországon, mint 2004-ben. A piac forgalma így 10,5 milliárd forintra bővült. Összesen egyébként 6,6 millió DVD-t adtak el, ez több mint két és félszerese a 2004-es darabszámnak.

A növekedésben a legnagyobb szerepet a hipermarketekben dömpingáron, azaz 990 forintért vagy még ennél is olcsóban árult filmek játszották. Az idén is várhatóan tovább tart a növekedés. Szakértők szerint a piac akár másfél-, kétszeresére emelkedhet. A dömpingáron értékesített filmek miatt viszont jelentősen megnehezedett a nagy forgalmazók helyzete. Emiatt például a Warner Home Video drasztikusan csökkentette új filmjeinek árait.

A piac egyik legnagyobb szereplőjeként számon tartott cégnél a korábbi évek növekedési üteme lassult 2005-ben – ismerte el Stern Gábor marketingigazgató. Azzal számoltak, hogy az olcsóbb új filmekkel növekszik majd a cég értékesítése, és sikerül háttérbe szorítaniuk a „fapadosnak” is nevezhető 990 forintos DVD-ket és illegális másolatokat. Az új árpolitikáról szólva jelezte: a WHV a mozikban nagy sikert aratott filmeket 1990, 2990 és 3990 forintos áron értékesíti februártól, ez a kezdeményezés a DVD-piacon megítélésük szerint ár-érték arányát tekintve is versenyképes újdonságnak számít.

A forgalmazók nehézségeire utal az is, hogy az Universal Pictures (UP) hazai, közel egymilliárd forintos bevételű érdekeltsége 2006 elejétől megszüntette magyarországi tevékenységét, ezzel párhuzamosan pedig a teljes közép-európai régióból, Szlovákiából, Cseh- és Lengyelországból is kivonult az UP. Korábbi jelzésük szerint az illegálisan letöltött filmek kalózkereskedelme és a hipermarketekben dömpingáron árult filmek megnehezítik a további növekedést. A kalózkodás egyébként nemcsak a forgalmazóknak, hanem az egész magyar filmiparnak is komoly károkat okoz. Az ágazat 2005-ben hazánkban 102 millió dolláros (21,5 milliárd forintos) veszteséget könyvelhet el emiatt az amerikai szerzői jogvédő szervezet (IIPA) most nyilvánosságra hozott felmérése szerint. Ebben a számban csak az amerikai filmek szerepelnek, így a magyar és más országok által készített alkotásokat érintő kalózkodás további veszteségeket jelent.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.