BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lenyomja a foci a Forma 1-et

Még több nézőtől és szponzortól foszthatja meg a futball a Formula–1-et, amennyiben elfogadják a G14 nemrégiben nyilvánosságra hozott, a labdarúgóvilág jelenlegi rendjének teljes felborítását célzó reformtervezetét. Mint ismert, a 18 befolyásos labdarúgóklubot tömörítő szervezet alig három hete jelentette be, hogy szeretnék, ha a jövőben kétévente rendeznének Európa- és világbajnokságot, s négyévente úgynevezett klubvilágbajnokságra is sort kerítenének.
Jelenleg a Formula–1 a világ legnézettebb sportrendezvény-sorozata, azonban a száguldó cirkusz az olyan egyedi eseményekkel, mint az olimpia, a labdarúgó-vb vagy a foci Eb, már nem képes felvenni a versenyt. Ezt bizonyítja, hogy míg a németországi futball-vb nyitómérkőzését világszerte több mint egymilliárd ember látta a televíziókban, addig az idei bahreini nyitófutamot csak 400 millióan nézték. A teljes sorozatot tekintve is igen nagy az eltérés: a vb 64 mérkőzésére összesen 30 milliárd nézővel számolnak, a Forma–1 idei 19 futamának kumulált nézőszáma viszont előreláthatólag ennek csak az ötöde lesz. Közös pont ugyanakkor, hogy mindkét sportág nézettsége Ázsiában növekszik a leggyorsabban, s a szövetségeik igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy még több rajongót szerezzenek a legnépesebb kontinensen.
Az F1 berkein belül a G14 reformjavaslata által kiváltott aggodalmakat tovább fokozhatja az is, hogy a nagy sportesemények idején jóval kevesebben követik figyelemmel a futamokat. Az athéni olimpia alatt megrendezett 2004-es Magyar Nagydíjat például hazánkban alig több mint 1,1 millióan nézték, miközben 2003-ban 1,7, tavaly pedig közel 1,6 millióan kísérték figyelemmel az RTL Klub közvetítését a Hungaroringről. Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója lapunknak elmondta: ahogy Európában mindenütt a vb alatt, náluk is prioritást élvez a foci a többi sportággal szemben. A nagydíjak közvetítései délutánonként még fel tudják venni a versenyt egy-egy meccsel, de az esti mérkőzéseket sokkal többen követik figyelemmel, mint az F1-es futamokat. A vasárnap esti Hollandia–Portugália nyolcaddöntőre például félmillióval több néző volt kíváncsi, mint a közvetlenül előtte, szintén főműsoridőben vetített Kanadai Nagydíjra.
Így fordulhatott elő, hogy a múlt vasárnap a kötelező húszperces hírműsor miatt nem adták le az F1-es futam egészét élőben. A programigazgató hozzátette: a futball most nemcsak a nézettség miatt került előnybe, hanem szerződéses okokból is. Míg a világbajnokság mecscseit kötelező a csatornának élőben közvetítenie, addig a Formula One Managementtől a vb-re való tekintettel kivételesen engedélyt kaptak, hogy a futamot vagy annak egy részét ne élőben vetítsék.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.