BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazprom-befutó várható Szerbiában

Várhatóan az orosz Gazpromhoz tartozó Zarubezsnyefty társaság vásárolja meg Szerbia két olajfinomítóját és egy üzemnyag-forgalmazó társaságát. Az állami kézben lévő vállalatok eladásáról Milorad Dodik szerb miniszterelnök a napokban már tárgyalt a vevőjelölttel, a megbeszélések rövidesen Moszkvában folytatódnak az orosz érdekeltekkel, Milan Jelic szerb gazdasági, energia- és fejlesztési miniszter bevonásával. A Boszanszki Brod finomító és a Modrica finomító, valamint a Petrol üzemanyagtöltő hálózat többségi hányada cserélne gazdát.

A hírt a Banja Luka-i Nezavisne Novine közölte. A miniszterelnök a napilapnak elmondta, hogy a vevő a három cégért együtt 979 millió eurót fizetne. A létesítményekben fejlesztéseket indítana, amelyeknek négy év alatt le kell zárulniuk. Milorad Dodik szerint nem véletlenül esett a választás az orosz cégre. Szerbia nem akar olyan vevőt, amelyik csak kereskedelemmel foglalkozó társaság, hanem amelyik hamar beindíthatja a termelést a Boszanszki Brod finomítóban. A Zarubezsnyeftynek nagy olajkészletei és feldolgozókapacitásai vannak. Azonfelül, hogy a vevő a fenti összeget kifizeti az államnak mint tulajdonosnak, illetve fejlesztésekre fordítja, át kell vállalnia a három cégnek a dolgozói felé fennálló tartozását is.

A Boszanszki magánosítása egyébként már hosszabb ideje napirenden van. Három évvel ezelőtt, 2003-ban a magyar Mol csoport is jelezte, hogy érdekelődik a társaság megszerzése iránt.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.