BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb támogatás a hazai fürdőknek

Újabb támogatást kaphatnak a műemlék fürdők: a pályázati dokumentumokat várhatóan április 16-án hozzák nyilvánosságra – jelentette be tegnap Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszter sajtótájékoztatón. Előreláthatólag január 23-tól lesznek elérhetők a regionális pályázati források elosztásáról szóló kiírások – fűzte hozzá több szakértő.

A fürdőfejlesztésre vonatkozó tenderen 1,8 milliárd forintot osztanak majd ki. A támogatás legalább 500 milliós beruházásokhoz vehető igénybe, és kizárólag műemlék épületben lévő közfürdőre és kapcsolódó épületre fordítható. A tájékoztatón elhangzottak szerint három-öt pályázatra számítanak. A beruházásoknak 2008. október végéig be kell fejeződniük – derült ki a tájékoztatón.

Magyarországon jelenleg 15 műemlék gyógyfürdő van. Ebből ötöt a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. üzemeltet. Háromban (a Széchenyiben, a Rudasban és a Gellértben) jelenleg felújítási munkálatok folynak, ezeket a tervek szerint jövő márciusra fejezik be – legalábbis ezt ígérik a beruházásokban érintett kivitelezők, akik ígéretük szerint mindent megtesznek.

Az ehhez szükséges források döntő részét a fővárosi fürdőüzemeltető a 2005-ben kiírt (2006-ban elbírált) előző pályázaton nyerte el, amelyen összesen 3 milliárdot osztottak szét. Ennek az ügyletnek a keretében jutott pénzhez a Budai Irgalmasrendi Kórház Török Fürdő és az egri törökfürdő is.

Korábban a Széchenyi turizmusfejlesztési program keretében kapott támogatást a gyulai fürdő, a szegedi Anna fürdő, Nyíregyháza (Sóstó), a fővárosi Rác fürdő és a szintén a BGYH Zrt. üzemeltetésében lévő Rudas. Eddig nem nyert el pályázati forrást Abony, Balf, Pécs (Balokány), Székesfehérvár fürdője, illetve a főváros ilyen létesítményei közül a Császár és a Király, az utóbbi a BGYH Zrt. portfóliójába tartozik.

Regionális pályázatokon öszszesen 890 millió forintot osztanak majd szét. A Balatonnak és a Budapest – Közép-Duna-vidéknek 130-130, a további hét turisztikai régiónak (térségenként) 90-90 millió forintos kerete lesz. Itt olyan célok finanszírozhatók, amelyek elég nagyok ahhoz, hogy a Regionális operatív programok keretében jussanak támogatáshoz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.