Dübörög a gagyigyár - Itt egy újabb bomba üzlet!
Egyelőre kevesen mertek ujjat húzni a Kínában tevékenykedő autóhamisító vállalkozásokkal. Ez érthető is, hiszen a koppintók európai és tengerentúli áldozatainak a Távol-Kelet még akkor is aranybánya lehet a jövőben, ha modelljeiket jelenleg hamisítványként dobják piacra ott. A motorizáció robbanásszerű fejlődésével ugyanis a kis manufaktúrák nem tudnak lépést tartani, ezért előbb utóbb óhatatlanul megjelennek az eredeti – drágább, de tisztességes körülmények között gyártott – modellek is. Addig azonban marad a sufnituning. Az AutoBild helyszínen járt tudósítója szerint ugyanis, legfeljebb így jellemezhető a hamisítványgyár.
Az áll Smart üzem értékesítési vezetője, Zhang Yinshun egyébként cseppet sem érzi úgy, hogy rejtegetnivalójuk lenne. Büszkén mutatta meg az AutoBild 40 milliós olvasótáborának a korszerűnek kis jóindulattal sem nevezhető üzem „gyártósorát”. A kérdésre pedig, amely a szerzői jogokat firtatja, így válaszol: „Igen, jártak itt a Daimlertől. Szeretnének együttműködni velünk, azt akarják, hogy készítsünk nekik autókat.”
Mindez persze aligha igaz. A gyártás körülményei, a technológia és a felhasznált alapanyagok ugyanis köszönőviszonyban sincsenek a Daimlernél elvártakkal. A (kézi)munka azonban folyik, és a végeredmény is működik: Smart-klónok (elektromos motorral) ott sorakoznak a műhelyben. Arról pedig, hogy hol a határ, Yinshun úr így nyilatkozik: „Mindent elkészítünk rendelésre. Ha kell, egy E-osztályos Mercedest is.”


