BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vizsgálat fogságában

Gyanúsnak talált mintegy 6,7 millió eurónyi (1,7 milliárd forint) kifizetést Macedóniában a Magyar Telekom Nyrt.-nél vizsgálódó White & Case LLP – adta hírül közleményében a távközlési társaság. Az ügyvédi iroda helyzetjelenté-

sében kiemeli: hat szerződésnél nyert bizonyítást, hogy a Magyar Telekom és/vagy leányvállalatai 2004–06 között egy Cipruson bejegyzett társasággal törvénytelen szerződést kötöttek tanácsadói, marketing- és lobbitevékeny-ségre. A távközlési csoport vezetői már lapunk korábbi megkeresésekor is jelezték: a vizsgálattal kapcsolatos fejleményeket sem ők, sem a ügyvédi iroda nem kommentálhatja. A cég mostani közleménye is csak annyit jelez, hogy az eljárás végső lezárásának a határideje továbbra is bizonytalan.

Ismert, hogy a csoportnál a 2005. évi pénzügyi jelentés auditálásakor bukkant a könyvvizsgáló PricewaterhouseCoopers a montenegrói leányvállalattal összefüggő két gyanús megállapodásra, amelynek nyomán 2006-ban elindult a független vizsgálat. Az eljárás alatt további két ottani tisztázatlan kontraktus került elő. A négy szerződés együttvéve közel 2 milliárd forint értékű kifizetésről szólt. Még abban az évben a független vizsgálók a társaság macedón leányvállalatainál is beazonosítottak további gyanús szerződéseket, az ellenőrzés 2007-től már ezekre is kiterjedt. Az eljárások miatt a Magyar Telekom késett a 2005. évi pénzügyi jelentésének a véglegesítésével, elmulasztott több az amerikai és a budapesti tőzsdei jelenléttel összefüggő határidőt. A késések miatt a társaságot ez idáig 13 millió forintra bírságolták. A csoportnak a vizsgálat 2006-ban 4,1, tavaly 5,7, míg az idei első negyedévben 1,5 milliárd forintjába került, így az ezzel összefüggő költségek már meghaladják a 11 milliárdot, a gyanús szerződések értéke ennek nagyjából az egyharmada.

Az ellenőrzésnek személyi következményei is voltak; a Magyar Telekom akkori menedzsmentje több vezetőt is felmentett mind az anyacégnél, mind az érintett leányvállalatoknál. Hírek szerint az eljárás miatt kellett végül a korábbi elnök-vezérigazgatónak is távoznia.

Az áprilisi közgyűlésen a tízmilliárd forintot meghaladó költségek nyomán az egyik kisrészvényes az iránt érdeklődött, hogy a vizsgálatot folytató nemzetközi jogászcég költéseit ellenőrzi-e valaki. Ő úgy tudta, a szakértők luxuskiadásokat (magánrepülőgép, szálloda) számoltak el ennek kapcsán. Kifogásolta továbbá, hogy még mindig nem tudni biztosat arról, mikor zárul le a vizsgálat. Válaszában Máthé Balázs, a Magyar Telekom vezető jogtanácsosa az egyes költségtételekkel kapcsolatban az adott pillanatban nem tudott részletekkel szolgálni, annyit jegyzett meg csupán: a cégnek és a részvényeseknek is az az érdeke, a vizsgálat ne csak mielőbb, hanem eredményesen záruljon le. VG




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.