Botrány a a szegedi fürdőkomplexum körül - Kinek lesz jó?
Nem éppen lakosságbarát időpontban, kedden délután három órakor rendezték meg a szegedi polgármesteri hivatal házasságkötő termében azt a fórumot, amelyen a szegedieknek módjuk nyílt kérdezni és véleményt mondani az újszegedi Liget fürdő helyére tervezett Aquland fürdőkomplexumról, amelyet hárommilliárd forint európai uniós támogatással valósít meg a Leisztinger Tamás nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó Hunguest Hotels Zrt. és a város közös projektcége. Botka László polgármester nem vett részt a nyilvános beszélgetésen - a városvezetőséget Solymos László alpolgármester képviselte.
A terem így is megtelt, a pulpituson ülők - Hülvely István, a Hunguest Hotels Zrt. vezérigazgatója, Novák István építész, a beruházás szaktanácsadója és Solymos alpolgármester - sűrűn hangsúlyozták: mennyire örülnek, hogy ilyen sokan eljöttek. Hosszú bevezetők következtek - az egyik civil szervezet képviselője szóvá is tette, hogy addig húzzák az időt, míg a lakossági kérdésekre és hozzászólásokra nem marad idő. Később egy társa azt kérdezte: mi a célja a fórumnak? Hülvely István azt felelte: információnyújtás. Vagyis: nem a lakosság véleményének kikérése és figyelembe vétele.
A Hunguest Hotels Zrt. kezdeményezte tavaly nyáron, hogy külön verseny nélküli, kormánydöntéssel támogatott projektként - hatmilliárd forintos költséggel - fürdőkomplexumot épít a szegedi Liget fürdő mintegy háromhektáros ingatlanára. Ez az elképzelés a szegedi önkormányzat egyik, korábban dédelgetett elképzelését, a partfal megerősítését lehetetlenítette el - pedig ez utóbbit a Regionális Fejlesztési Tanács már el is fogadta, aztán megváltoztatták ezt a döntést. A belváros védelmére pedig égető szükség lenne, mert a 2006-os árvíz idején megmutatkoztak a város belterületi árvízvédelmi rendszerének fogyatékosságai. A fürdőprojekt akkor még olyannyira előkészítetlen volt, hogy tavaly augusztusban a kormány kénytelen volt a "támogatott, de továbbfejlesztésre javasolt" kategóriába sorolni - ám az uniós pénzt a fürdőre, és nem a partfal megerősítésére fordítják.
A terv ellenzői szerint a város olcsó áron elkótyavetyéli az újszegedi Tisza-parton lévő egyik legértékesebb ingatlanát. A fürdőkomplexum bekerülési költségéből hárommilliárdot fedeznek az Európai Unió támogatásából, 1,3 milliárd forintra értékelték az ingatlant, amelyet a város apportként bevisz a Hunguesttel közös projektcégbe, további hárommilliárd forintot pedig a Hunguest vállal - bankhitelből. Az ellenzők félelmei szerint a Hunguest apportértéken meg fogja vásárolni a város amúgy is alulértékelt tulajdonrészét, így a Leisztinger-cégé lesz a hárommilliárdos uniós támogatás, az értéknövekedés, valamint a fürdőkomplexum mellett lévő, a Hunguest tulajdonát képező Forrás Szálló megnövekvő profitja.


