Az egynapos utazók számának enyhe mérséklődése, az ennél hosszabb időre indulók számának határozottabb emelkedése jellemezte mind a be-, mind a kiutazó forgalmat az idei első három hónapban. Az első negyedévben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemzetközi utazásokról szóló gyorsjelentése szerint hatmillióan jöttek Magyarországra egy napra, döntően Ausztriából, Romániából és Szlovákiából. E három ország több mint 50 százalékkal részesedett a piacból. Több napra ennél kevesebben, 1,59 millióan érkeztek, ez azonban 5 százalékponttal haladja meg az egy évvel
korábbit. A legtöbben Németországból, Ausztriából, Romániából és Szlovákiából jöttek, az első három hónapban ezen országok adták a beutazó forgalom mintegy felét. Az egy napra látogatók 62, a több napra érkezők 125 milliárd forintot költöttek el nálunk, az egy évvel korábbi 50, illetve 116 milliárd forint után. Az egy főre jutó költés az egynapos látogatóknál a tavalyi 8100 forintról 10 300-ra, a hosszabban itt tartózkodóknál 10 300 forintról 12 500-ra nőtt.
Ugyanezen időszakban 2,5 millióan indultak Magyarországról külföldre egy napra s 1,2 millióan hosszabb távra. Az előbbi egy százalékpont alatti mérséklődést, utóbbi 7,3 százalékpontos emelkedést jelent. Határozottan növekszik tehát azoknak a száma, akik az év csendes első felében többnapos külföldi pihenésre szánják el magukat. Az átlagos tartózkodási idő 3,4-ről 4 napra emelkedett, a többnapos útra indulóknál pedig az egy évvel korábbi 8,9 után az idén már 10,3 nap volt. Az egy napra látogatók 17,4 százaléka turisztikai céllal indult útnak, a több napra utazók 69,3 százaléka jelzett ilyen motivációt.
A vásárlási szándék az egynapos utak 74,8, a hosszabbak 2,2 százalékát jellemezte. Az egy napra látogatók 19,8, a többnapos utakat eltöltők 114 milliárd forintot költöttek el utazásuk során. A teljes 134 milliárdos költés közel 22 százalékponttal több az egy évvel korábbinál. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.