Különlegesen szép, XXI. századi környezetbe került a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteménye Békéscsabán: az európai uniós támogatással megvalósult fejlesztésnek köszönhetően valósággal újjászületett a megyei fenntartású múzeum. Ezekkel a szavakkal kezdte Szatmári Imre, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója annak a 2008 elején lezárult, 314,075 millió forintos beruházásnak a bemutatását, amelynek eredményeként kivételes élményt nyújtó, interaktív eszközökkel felszerelt új kiállítóterek várják a látogatókat a dél-alföldi város kulturális intézményében.
Szerencsések voltunk – mondta –, projektünk az I. Nemzeti fejlesztési terv Regionális operatív programjának (ROP) tartaléklistájáról jutott a kedvezményezettek közé. A fejlesztési elgondolással a ROP 1.1.4-es kiírásán 298,371 millió forint támogatást nyertek. A XXI. század múzeuma című projekt része volt a létesítmény fizikai és technikai felújítása, bővítése, az épület alagsorának átalakítása kiállítóterekké, és természetesen az akadálymentesítés is. A megújult múzeumban öt állandó kiállítás keretében a látogató elé tárulnak Békés megye értékei: a világhírű Munkácsy-gyűjtemény, a Körösök világa és az a felbecsülhetetlen értékű régészeti kincs, amely a múlt titkait tárja fel.
A kilenc eredeti Munkácsy-festményt, hét grafikát és több mint négyszáz értékes relikviát őrző múzeum egyik legfőbb különlegessége A kis Jeanne című kép, amelyet közadakozás segítségével tudott megszerezni a város. Az egyedülálló, 447 darabból – kilenc festményből, hét rajzvázlatból, valamint 431 ereklyéből – álló gyűjteménynek része Munkácsy szerelmes ládikája is, amelyet Bartóki Ilonának készített.
Magyarországon itt látható először szemüveg nélkül nézhető 3D-s film, amely a Körösök világát mutatja be. A természettudományi kiállítás újdonsága még az a 3,2 méter hosszú és egy méter magas édesvízi akvárium, amelyben ritka, védett halak láthatók. A régészeti kiállítás nyolcezer év legjelentősebb kincseit mutatja be az őskortól a népvándorlás és honfoglalás korán át a középkorig. Hangos tárlatvezetéssel megismerhető Békés megye kialakulása, története, Európában egyedülálló kulturális gazdagsága, s aki még kíváncsi valamire, a kiállítótermekben lévő érintőképernyős terminálok segítségével kaphat további információkat. A létesítmény izgalmas kikapcsolódást kínál a gyerekek számára is, hiszen a kézművesműhelyekben mindenki kipróbálhatja a gyékény- és szalmafonást, a fazekasságot, a tűzzománckészítést. Múzeumlátogatással egybekötött tanórák megtartására is lehetőségük van az iskoláknak. Hiszünk abban, hogy ez a hely a megye egyik fontos központjává válik a térség kulturális értékeinek közvetítésében – hangsúlyozta Závogyán Magdolna kulturális referens.
A beruházás 2006 júliusában kezdődött és 2008 januárjában fejeződött be. A fejlesztés eredményeként a békéscsabaiak azt várják, hogy megkétszereződik a Munkácsy Mihály Múzeum látogatóinak száma. Egyúttal úgy vélik, sikerült egy olyan, a helyi adottságokra építő kulturális turisztikai attrakciót létrehozni, amely a létesítmény többi kiállítóhelyével – a Vésztő-Mágori-domb pincemúzeumával és a Csolt-monostorral, valamint a gabonamúzeummal – együtt akár többnapos programot kínál a vendégeknek. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.