BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós roaming új hazai tarifákkal

Július elsejétől a hazai ügyfelek uniós országokban folytatott telefonálásának tarifái tíz-húsz százalékkal is drágulhatnak, az SMS-küldés díja viszont akár a felére, harmadára is csökkenhet a magyar előfizetők számára. A jelenlegi díjakat még a tavalyi árfolyamon kellett átszámítani, azóta jelentősen gyengült a forint az euróval szemben, és emelkedik az általános forgalmi adó is.. Az egyéb előírások nyomán összességében azonban – hívásszokásoktól függően – mintegy 5–15 százalékkal lehet alacsonyabb a számlákban a roamingolás költsége. A legújabb uniós szabályozás ugyanis erre a szolgáltatásra a jelenlegi percalapú helyett másodpercalapú számlázást ír elő a külföldről kezdeményezett hívások harmincadik és a külföldön fogadott hívások első másodpercétől kezdve. A számítások pedig azt igazolják, hogy az előfizetők a percalapú számlázás miatt legalább egyötödével többet fizetnek kezdeményezett és fogadott hívásaikért, mint amennyit azok tényleges időtartama indokolna.

Egy hete hagyták jóvá az EU-ban az európai mobiltelefonos barangolás július elsejétől érvényes új díjtételeit. A tagországokban való roamingolás új európai szabályozása a hívásindításra 43, a hívásfogadásra 19 eurócentes felső díjhatárt szab. Ugyanez az SMS-küldés esetében közel a harmadára, nettó 11 eurócentre mérséklődik. Brüsszel az árplafont euróban rögzíti, a hazai szolgáltatók jelenleg érvényes díjait pedig még a 240-250 forint körüli árfolyamon állapították meg. Az uniós előírások szerint a maximált tarifákat az SMS esetében a május 6-i 283,26, a hanghívásoknál a június 3-i 281,70 forintos euróárfolyamon kell átszámítani.

A három hazai szolgáltató közül a piacvezető T-Mobile-nál még nem hozták nyilvánosságra az új tarifákat, és egyelőre nem is kívánták kommentálni a szolgáltatással kapcsolatos változásokat. A másik két szolgáltatónál már publikusak a díjak, amelyek csak minimálisan térnek el egymástól. A Pannon GSM Zrt. a napokban tette közzé az új díjtételeket, mivel az árakat 30 nappal korábban kell nyilvánosságra hozni, a követelményt betartva a cég az új tarifákat csak július 12-től vezeti be, így július 1–12. között az ügyfelek még a régi árakon telefonálhatnak külföldön – válaszolta lapunknak Anders Jensen vezérigazgató. A Vodafone-nál a klaszszikus roaming mellett a társaság ügyfelei számára a jövőben is elérhető lesz a Vodafone Passport szolgáltatás, amellyel a minden megkezdett tíz percre számlázott 299 forint kapcsolási díjjal az itthoni percdíjakon lehet külföldön telefonálni – tájékoztatta lapunkat Jókuti András sajtókapcsolati menedzser. Információink szerint a roamingból a hazai szolgáltatók bevételének öt-kilenc százaléka ered, ez a teljes piacra vetítve mintegy ötven-hatvan milliárd forintos tételt jelent. SGy

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.