Cégvilág

Ha nagy a baj – Biztos tippek kkv-knak a Start Tőkegaranciától

A kkv-k egyik fő panasza, hogy kevés a hitel, és ami van, azt is vissza akarják venni a bankok. De valóban szüksége van annyi pénzre a vállalkozásnak, mint amennyit a likviditási bőség idején felvett? – teszi fel a kérdést a Start Tőkegarancia.

Sok esetben azt láthattuk, hogy túlhitelezték a vállalkozásokat, több esetben láthattuk, hogy a hitelállomány a saját tőke 5-10-szeresét is elérte, miközben a társaság nem termelt nyereséget, ami a visszafizetésének forrása lehetett volna. A finanszírozási lehetőségek beszűkülésére, hitelkeretek csökkenésére orvosság az ésszerűbb eszközgazdálkodás, mind a tárgyi, mind a forgóeszközök területén.


 
Az indokoltnál magasabb forgóeszközigény, és ezáltal annak saját vagy banki forrásból történő finanszírozása, oly módon csökkenthető, hogy annak minél nagyobb részét a vállalkozás áthárítja partnereire. „Ennek módja, hogy vevőivel a korábbinál rövidebb, míg szállítóival pedig hosszabb fizetési határidőben állapodik meg.  Ez természetesen nem konfliktusmentes megoldás és végső soron új partnerek felkutatását is indokolttá teszi, de a forgóeszköz hitelállomány csökkentésének üdvözítő útja. - mutat rá Zoltán Csaba a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója.
 
A saját tulajdonú ingatlan vagy más tárgyi eszközök indokoltsága ugyancsak felülvizsgálatra szorul, mivel ezek értékesítése és visszabérlése révén pluszforrások szabadíthatók fel. Vállalkozások sora adósodott el devizában; svájci frankban, euróban és esetenként japán jenben. Sokszor úgy, hogy egyetlen fillér árbevételük sem volt, így indokolatlanul nagy devizakockázatot futottak. A Starthoz forduló vállalkozások körében akadt olyan vállalkozás, amely a forint drámai leértékelődése eredményeként több százmillió forintos árfolyamveszteséget szenvedett el, amely a felszámolás közelébe sodorta a céget.
 
Vannak olyan társaságok, akiknél minden csapás egyszerre jelentkezik, ilyen esetben egy megoldás marad: áttekinteni a cég működési modelljét, és ha kell, drasztikusan változtatni. Az üzleti modell átalakítását persze nem szerencsés a szakadék szélén elkezdeni, ugyanakkor, ha van egy reális, eredménnyel kecsegtető tervünk, akkor találhatunk partnereket, akik érdekeltek a sikerben - hitelező bank, vevők, szállítók -, vagy legalábbis készek időt adni annak megvalósítására. Ezt példázza egy kereskedelemmel foglalkozó cég esete, amely eddig országszerte közvetlenül értékesítette termékeit. Átgondolva működését egy specializált, logisztikai céget bevonva olcsóbban, hatékonyabban látja el ezt a feladatot.

forgóeszköz deviza likviditás fizetési határidő üzleti modell hitel Start Tőkegarancia kkv válság
Kapcsolódó cikkek