BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új szabályok a gyógyításra

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az egészség és az egészségügy nem eszköz, nem jog, hanem feltétele az életnek – jelentette ki Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke tegnap a Világgazdaság egészségügy és a nemzetgazdaság kapcsolatáról rendezett szakkonferenciáján.

Úgy látja: az orvostechnika kínálata igények és a gazdasági források között hatalmas a szakadék, ám nem szabad odáig jutni, hogy etikai alapon döntsenek arról, kit lehet ellátni és kit nem.

A közeljövőben változásokra kell számítani, hiszen a kihasználatlan kapacitásokat más célra hasznosíthatják vagy megszüntetik az intézmények – jelentette ki Székely Tamás szakminiszter. Az ÁNTSZ ugyanis elkészítette az intézmények tárgyi és személyi adottságainak a felmérését, ez képezi alapját az új gyógyítási minimumfeltételekről szóló rendeletnek. Türelmi idő után az előírásoknak meg nem felelő szolgáltatók egyes részlegei bezárására számíthatnak, hiszen megszűnik az ideiglenes működési engedélyezés. A változtatástól jobb lesz a struktúra és átláthatóbb a finanszírozás – véli. Utalt az ágazat szervezeteivel kötött megállapodásra: a kormány visszaállítja a gyógyítási teljesítményvolumen-korlátot, és többletforrást juttat az ágazatnak. Januártól pedig a finanszírozási rendszert úgy alakítják át, hogy a biztosító a teljesítményeket követően két hónap múlva utalja a forrásokat. Az ágazat szervezeteivel kötött megállapodás alapján október közepén 4,5 milliárd forint többletpénzt kaptak az intézmények, decemberben további 6 milliárdot utalnak át a számukra. Januárban plusz egyhavi apanázsra számíthatnak.

Mikola István korábbi fideszes miniszter sajnálatosnak tartja, hogy az ágazat kimaradt a piacgazdasági átalakításokból, ma is kiszolgáltatottan vergődik, elmaradt a konszolidációja. Kifogásolta, nem tudható, mennyien milyen mértékű járulékot fizetnek a kasszába, mert az adóhatóság és a pénzügyi tárca titkosan kezeli az adatokat.

A gyógyszeripari innováció és az egészségügy kapcsolatáról beszélt Frédéric Ollier, a Sanofi-Aventis/Chinoin vezérigazgatója. Ez az ipar kiutat teremthet a válságból, amellyel élni kellene a kormánynak. A hazai gyógyszerpiacon a szabályozás ellentmondásos. Szerinte gyakorlattá kell tenni, hogy minden beteg olyan és csak annyi gyógyszert kapjon, amennyit az állapota megkíván.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.