BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi lesz az új metrókocsikkal? A BKV felmondhatja az Alstom-szerződést

Rákényszerülhet a BKV, hogy felmondja az Alstommal kötött szerződését és ráterhelje valamennyi többletköltségét, miután a gyártó a mai napig nem szerezte meg a 2-es metró vonalára gyártott Metropolis szerelvény végleges típusengedélyét – közölte a közlekedési társaság.

A szerelvényeknek már hónapok óta utasokat kellene szállítaniuk, de - noha a tesztek során felszínre került műszaki hibákat az Alstom kijavította - még mindig nem teljes az engedélykérő dokumentáció. A szerződésbontás egyik félnek sem jelent kedvező alternatívát, hiszen az Alstom menetközben saját felelősségére legyártotta valamennyi szerelvényét, a BKV pedig nem sokáig hagyhatja már forgalomban régi orosz járműveit – áll a BKV közleményében.

A járművek gyártásához és üzembe helyezéséhez szükséges hatósági engedélyek megszerzése az Alstom szerződéses kötelezettsége. A megállapodás értelmében a BKV-nak joga van felmondani a szerződést, ha az Alstom nem szállítja le határidőre a járműveket, és az ebből adódó többletköltségeket az Alstom köteles megtéríteni – szól a közlemény.

Alstom: A BKV-nak is vannak feladatai

Az Alstom Transport és a BKV március 2-án tartott egyeztetésén az Alstom bemutatta azt a teszt programot, amelynek megvalósításával az új metrószerelvények forgalomba helyezhetők. Az Alstom által bemutatott teszt program ugyanakkor nemcsak az Alstom, de a BKV számára is meghatároz feladatokat - áll az Alstom közleményében.

Az Alstom Transport ezért felhívja a figyelmet a minden felet - beleértve a BKV-t és a Nemzeti Közlekedési Hatóságot is - érintő együttműködés fontosságára, az egyes felek kötelezettségeinek betartása és a végleges típusengedély megszerzése érdekében.

A világon minden negyedik üzemelő metrókocsi Alstom gyártmány. Az Alstom eddig 3.000 – a budapestihez hasonló – Metropolis metrókocsit értékesített világszerte, és ugyancsak az Alstom nevéhez fűződik a világ leghosszabb automata metróvonalának (Szingapúr) kulcsrakész kivitelezése is. Az Alstom Transport tehát számottevő tapasztalattal rendelkezik a metróprojektek terén, amelyek megvalósítása azonban nemcsak a gyártó, de a megrendelő és a hatóságok részéről is igényel erőfeszítéseket - szól a közlemény.

Az Alstom járművekkel kapcsolatban egyébként a BKV-nak harmadik fél, a vezérlőrendszert építő Siemens felé is van kötelezettsége, amelynek, ha nem tud eleget tenni, kénytelen lesz a Siemens felé kötbért fizetni. A BKV felhívta az Alstom figyelmét, hogy a Siemens által a BKV felé esetlegesen érvényesített kötbért polgári peres eljárásban kívánja továbbhárítani felé. Végül, amennyiben az Alstom 2010. június végéig sem tudja megszerezni a végleges típusengedélyt, a BKV lehívja a bankgaranciákat, azaz visszavonja az előleget, továbbá valószínűleg kénytelen lesz a szerződést felmondani. Egy esetleges szerződésbontás azonban egyik fél számára sem jó alternatíva, ezért a tárgyalások - a még hátralévő tesztekkel párhuzamosan - tovább folytatódnak, a „türelem véghatárideje” június vége.

A BKV Zrt. 2006. májusában kötött szerződést az Alstommal metró járművek gyártására és szállítására mintegy 215 millió euró összegben. A szerződés értelmében a 2-es metró vonalára összesen 22, egyenként öt kocsiból álló, vezetőfülkés, az új 4-es metróvonalra pedig 15 darab, egyenként négy kocsiból álló, vezetőfülke nélküli járműnek kell érkeznie. A szerződéses csomag lényegi eleme, hogy a járművek garanciális időszaka 3 év és erre az időszakra aláíródott még egy-egy karbantartási szerződés is, valamint a 4-es vonal második szakaszára érvényben van 7 darab ún. opciós járműre vásárlási jog is. A szerződés feltételei szerint eddig a szerződéses összeg fele került előlegként kifizetésre, melynek ellenében az Alstom ugyanezen összeggel feltétel nélkül lehívható bankgaranciákat állított. Az „előleg visszafizetési bankgaranciákon” túl az Alstom a szerződéses ár 10%-ának megfelelő „teljesítési biztosítékot” állított ki, amely kártérítés címén fizethető ki a BKV-nak.

A 2-es metró vonalára érkező járművek ún. előzetes típusengedélyének megszerzésével az Alstom késedelembe került. Az előzetes típusengedély egy műszaki keret, melynek a szerelvények gyártása során - az ún. metró jármű szabályzatban foglaltakkal együtt - meg kell felelni. Mindkét dokumentum ismert volt a gyártó előtt. Az előzetes típusengedély kiadását követően kerülhet a jármű legyártásra és kezdődhet meg a prototípus szerelvény tesztelése. A tesztek során észlelt hibákat a gyártónak ki kell javítania, ezt követően adhatja csak ki a közlekedési hatóság az ún. végleges típusengedélyt.

Az Alstom által 2009. áprilisában megkezdett típusvizsgálati tesztek során számos műszaki probléma felszínre került, ilyen volt többek között az áramszedő, vagy a homlokfali menekítő ajtó kérdése is. A műszaki hibák kijavítását követően az Alstom benyújtotta végleges típusengedély kérelmét a Nemzeti Közlekedési Hatóság felé, de a hatóság az átadott dokumentációk és a vizsgálati eredmények alapján nem volt meggyőződve arról, hogy a prototípus jármű teljes mértékben megfelel a metró jármű szabályzatban foglaltaknak, ezért - többek között a vezérlő szoftver tekintetében - független szakértőt kért fel ennek elbírálására, és további 1500 kilométer tartampróbát rendelt el. Mindeközben az Alstom - a végleges típusengedély nélkül, saját felelősségére - legyártotta a 2-es metró vonalára mind a 22 járművet.

Az Alstom Transport ezért felhívja a figyelmet a minden felet - beleértve a BKV-t és a Nemzeti Közlekedési Hatóságot is - érintő együttműködés fontosságára, az egyes felek kötelezettségeinek betartása és a végleges típusengedély megszerzése érdekében.

A világon minden negyedik üzemelő metrókocsi Alstom gyártmány. Az Alstom eddig 3.000 – a budapestihez hasonló – Metropolis metrókocsit értékesített világszerte, és ugyancsak az Alstom nevéhez fűződik a világ leghosszabb automata metróvonalának (Szingapúr) kulcsrakész kivitelezése is. Az Alstom Transport tehát számottevő tapasztalattal rendelkezik a metróprojektek terén, amelyek megvalósítása azonban nemcsak a gyártó, de a megrendelő és a hatóságok részéről is igényel erőfeszítéseket - szól a közlemény.

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.