BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bombáznak minket a rákkeltő anyagok

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Óriási mennyiségű rákkeltő vegyszerrel és sugárzással kerül kapcsolatba az átlagos fogyasztó egy friss amerikai tanulmány szerint. A kutatók javaslatokat is tesznek arra, hogy miként mérsékeljük a kockázatokat. Ezek között szerepel például a vízszűrők használata, vagy a mobiltelefonálással töltött idő lerövidítése.

Az előző amerikai elnök, George W. Bush felkérésére két orvosprofesszor által összeállított jelentés szerint a halandóság általános csökkenése ellenére bizonyos rákos megbetegedések száma, köztük a leggyakrabban a gyerekek körében előfordulók is, ismeretlen okokból emelkedik. Az amerikaiak 41 százalékát diagnosztizálják élete során valamilyen rákos megbetegedéssel, és 21 százalékuk rákban hal meg.

A tanulmány készítői a jelenségért nem kis részben a szövetségi kormányzatot teszik felelőssé, amely szerintük nem kezeli helyén, és nem is támogatja megfelelően a környezeti szennyezések szerepével kapcsolatos kutatásokat. A használatban lévő, több mint 80 ezer vegyszer közül mindössze pár száz biztonságosságát vizsgálták az Egyesült Államokban. Miközben a lassú lebomlás miatt a 30 éve betiltott vegyszerek is jelentenek még kockázatokat, az új anyagok, például a nanotechnológiával előállítottak biztonságosságára alig fordítanak figyelmet.

Óriási veszélyt jelent például a mezőgazdaság. A kutatók szerint az amerikai környezetvédelmi ügynökség által engedélyezett növényvédőszerekben lévő közel 900 összetevő közül sok a toxikus, és nagy a kockázat a műtrágyáknál és az állatgyógyászatban használt orvosságoknál is.

Hogyan mérsékelhetjük a kockázatokat?

A jelentés a munkahelyi vegyszerek családon belüli hatásának mérséklésére azt ajánlja, hogy cipő nélkül lépjünk be a lakásba, a munkahelyen használt ruhát pedig külön mossuk. Tanácsos a csap- és kútvíz szűrése; egyébként a szűrt csapvíz még ajánlatosabb is, mint a palackozott víz fogyasztása. A műanyag palackok különösen kerülendők, mert azokból veszélyes anyagok kerülhetnek a vízbe. Ugyanezért a mikrohullámú sütőben is inkább üveg- vagy kerámia edényeket használjunk, ne műanyagot.

Ha lehet, válasszuk a növényvédők és műtrágyák alkalmazását mellőzve termesztett zöldségeket és gyümölcsöket, illetve a lehető legtermészetesebb módon tartott állatok húsát fogyasszuk. Kerüljük a feldolgozott vagy túlsütött húsok fogyasztását.

Az elektromágneses energiának való kitettség csökkentésére a mobiltelefont fejhallgatóval használjuk, beszéljünk röviden, és inkább szöveges üzeneteket írjunk. Az UV-sugárzás ártalmainak csökkentésére viseljünk a napfény ellen védő ruházatot, és használjunk naptejet.

A különféle járművek által a levegőbe bocsátott anyagok a légszennyezés okozta rákos megbetegedések 30 százalékáért felelősek. Az ivóvízkészletek fertőtlenítése jelentősen csökkentette ugyan a víz miatti megbetegedések számát, ám a kutatások szerint a fertőtlenítők melléktermékei hosszabb távon növelhetik a rák kockázatát. A háztartásokban rovarirtásra használt szerek a padlón játszó gyerekek számára jelenthetnek veszélyt. Bár a kutatók elismerik, hogy a mobiltelefon-használat és a rákos megbetegedések összefüggésére nincs bizonyíték, hozzáteszik: alig történtek kutatások a drótnélküli eszközök gyakori használatával kapcsolatos kockázatok feltérképezésére.

Ha pedig mindez nem lenne elég, a jelentés szerint az orvosok kezében sem lehetünk biztonságban. Az amerikaiak teljes sugárterhelésük immár közel felét az orvosi képalkotási eljárások során szenvedik el, szemben a 80-as évek elején becsült 15 százalékkal. Az orvosi vizsgálatok közel kétszeresére növelték az amerikaiakat életük során érő átlagos sugárdózist. A jelentés egyenesen azt állítja, hogy egyes betegek szervezetében akkora sugárdózis halmozódhat fel, amely a hirosimai atomtámadás túlélőinek a szervezetében találhatót is meghaladja. Az egészségügy területén további probléma, hogy a legkülönfélébb gyógyszerek maradékai kerülnek be a vízkészletekbe.

 

Ha lehet, válasszuk a növényvédők és műtrágyák alkalmazását mellőzve termesztett zöldségeket és gyümölcsöket, illetve a lehető legtermészetesebb módon tartott állatok húsát fogyasszuk. Kerüljük a feldolgozott vagy túlsütött húsok fogyasztását.

Az elektromágneses energiának való kitettség csökkentésére a mobiltelefont fejhallgatóval használjuk, beszéljünk röviden, és inkább szöveges üzeneteket írjunk. Az UV-sugárzás ártalmainak csökkentésére viseljünk a napfény ellen védő ruházatot, és használjunk naptejet.

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.