Cégvilág

Az MTelekom tiltakozik, de idén jöhet az új szolgáltató

A szakhatóság és a kormányzat eltökélt abban, hogy még idén eladják a 450 és 900 MHz-es frekvenciasávok szabad blokkjait. Az új frekvenciákat mobil adatátviteli célokra használhatnák fel a nyertes pályázók, a cél a vidéki területek lefedettségének növelése.

A magyarországi frekvenciagazdálkodás rövid távú tervezett változásairól tegnap tartott nyilvános meghallgatást az augusztus első felében létrejött Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). A szervezet hírközlésért felelős elnökhelyettese, Mátrai Gábor az esemény bevezetőjében kiemelte, az azon belül pedig Magyarország gazdálkodása, versenyképessége szempontjából kiemelten fontos kérdés a meglévő frekvenciák hatékony felhasználása, valamint a frekvenciákkal való felelős gazdálkodás – tudósít a HWSW.

Dr. Kolláth Gábor, az NMHH frekvenciagazdálkodási igazgatója a nyilvános meghallgatás során  elmondta, a 450-470 MHz-es frekvenciatartományban jelenleg úgynevezett sávkiürítési folyamat zajlik, a polgári sávban ugyanis több nagyfelhasználó is jelen van (például BKV, EON, Paksi Atomerőmű), ezek esetében azonban nem biztos, hogy még idén megtörténik a sávok felszabadítása.

A meghallgatáson a Magyar Telekom képviselője hangsúlyozta, a cég szerint csak az eredményezhet igazán hatékony spektrumgazdálkodást, ha a szabad blokkokat az inkumbens szolgáltatók közt osztják szét a pályázatok eredményétől függően - azaz a vállalat álláspontja szerint a hangátvitel mellett az egyelőre korántsem telített adatátviteli szegmensben sincs hely további mobilszolgáltatóknak a magyar piacon.

A távközlési multi utalt a 2008-ban kiírt 450 MHz-es tender sikertelenségére is, hozzátéve, hogy a körülmények azóta semmivel sem lettek jobbak. Hasonló véleménnyel élt Drozdy Győző, a Telenor Magyarország vezérigazgató-helyettese, aki a meghallgatáson elmondta, cégénél fontosnak tartják, hogy egybefüggő sávok alakuljanak ki az új frekvenciák felszabadításával, valamint a kiosztás esetében továbbra is a szimmetrikus rendszert tartaná elfogadhatónak a cég.

A Vodafone Magyarország elsősorban a szintén minisztériumi hatáskörbe tartozó frekvenciadíj-rendszer mielőbbi felülvizsgálatát tartotta lényegesnek, kiemelve, hogy a cégnél ugyan fontosnak tartják a költségvetés szempontjait, ugyanakkor igazságtalannak tartják azt a rendszert, hogy míg a vezetékes szolgáltatók jelentős kedvezményekkel építhetik ki szélessávú hálózatukat, addig a mobilszolgáltatóknak ugyanezért súlyos milliárdokat kell fizetniük a költségvetésbe.

Magyar Telekom Vodafone NMHH frekvencia Kolláth Telenor
Kapcsolódó cikkek