A felmérésből kiderül, hogy Magyarországon a cégek 86 százalékánál jelen van a partnerek nemfizetéséből eredő kockázat. A válaszadó társaságoknak csupán 14 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egyáltalán nem jelent számára kockázatot a vevői nemfizetés. Legnagyobb részük (csaknem egyharmaduk) közepesnek ítélte meg az ebből adódó rizikót. A megkérdezettek 13 százaléka ennél is nagyobb kockázatot tulajdonított partnerei nemfizetésének.
A területek szerint is megoszlanak a nemfizetési kockázatra vonatkozó vélemények. A legjobbnak a helyzetet Győr- Moson-Sopron, Zala és Somogy megye vállalatai értékelték, míg a legnagyobb kockázatot Veszprém, Hajdú-Bihar, Baranya, Jász-Nagykun-Szolnok megyében látják.
A kutatás a kis- és középvállalatokra koncentrált a megkérdezéskor. A 300 és 1000 millió forint közötti éves árbevételű cégek értékelik a leginkább úgy, hogy számukra jelentős kockázatot jelent partnereik nem teljesítése. A foglalkoztatottak létszámának tekintetében a 5–9 főt foglalkoztató cégek érzik magukat a nemfizetésnek leginkább kitéve, míg az 50–249 főt foglalkoztató vállalatok stabilitásuknak köszönhetően kisebb kockázatot tulajdonítanak a vállalati nemfizetésnek – összegzi a PartnerControll.hu.
Mivel a felmérésből egyértelműen kiderül, hogy a partneri nem- vagy késve fizetés kockázatot jelent, mindenképpen számolni kell ezzel. Gede Ildikó, a ParnerControll .hu kockázatkezelési konzulense elmondta, hogy a magyar vállalatok egyre nagyobb százalékát foglalkoztatja ez a probléma, és kezd el érdeklődni partnerei olyan pénzügyi adatai után, mint például eladósodottságuk, fizetési szokásaik, pénzügyi minősítésük változása. Ezért a PartnerCont-roll.hu 2010. október 1-jétől egyfajta „üzleti jelzőlámpaként” iránymutatást nyújt, hogy mely cégekkel érdemes kapcsolatot létesíteni. A rendszer különlegessége a konzulens szerint abban rejlik, hogy a cégminősítés minden esetben objektív adatokon nyugszik, és a PartnerControll.hu felhasználói korlátlan számú cég minősítését vizsgálhatják. A cégminősítéshez az objektív adatokat az évente frissülő pénzügyi eredmények és a naponta frissülő negatív események – bírósági végrehajtások, APEH-büntetések, munkaügyi bírságok, működést befolyásoló történések – nyújtják, melyeket a szolgáltató egyedi statisztikai, szakértői módszereivel dolgoz fel. A PartnerControll.hu kockázatosnak, óvatosan kezelendőnek, vagy rendben levőnek minősíti a cégeket, mely iránymutatást ad az üzleti kapcsolat kockázatosságáról, és megfelelő döntési alap halasztott fizetés engedélyezésekor. A céginformációs szolgáltató ezzel az eszközzel már a kis- és középvállalatok számára is egyszerűen értelmezhető, könnyen elérhető üzleti és pénzügyi döntést elősegítő eszközt kíván adni.
A cég megjegyzése szerint a partneri nemfizetés előrejelzése és mérséklése, valamit kezelése elengedhetetlen azoknak a vállalatoknak, amelyek hosszú távon talpon akarnak maradni. A sikeres vállalatok üzleti folyamatai elképzelhetetlenek a vevők pénzügyi adatainak, fizetőképességének vizsgálata, illetve az együttműködés alatt a partnerek pénzügyi helyzetének folyamatos nyomon követése nélkül. VG