Az Egyesült Államok az idén exportált először földgázt Európába. Kivitelét a belföldi túlkínálata tette lehetővé, amely mögött főleg a nem hagyományos szerkezetből kinyerhető, úgynevezett márgagáz termelésének robbanásszerű növekedése áll. Annak révén, hogy Katarból cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárol, viszonteladóvá is válhat.
Első gázszállítmánya Nagy-Britanniába érkezett. Az eladó a louisianai Cheniere Energy. Ezzel az USA beszállt az európai gázpiaci versenybe, hamarosan pedig erős konkurenciát támaszthat Oroszországnak és a közel-keleti országoknak Ázsiában is. A Cheniere ugyanis 2015-től a világ más piacain is megjelenne, az USA keleti partjáról pedig a Kenai szállítana Ázsiába, s nem kizárt, hogy lesznek követőik is.
Az Újvilág először azzal élezte ki az európai gázpiaci versenyt, hogy miután az energiahordozóból önellátóvá vált, lecsökkentette, lényegében berekesztette az importját. Emiatt az eredetileg a tengerentúlra exportáló LNG-gyártók azóta is Európában próbálják értékesíteni a gázukat, éppen olyan időszakban erősítve a túlkínálatot, amikor a válság miatt egyébként is alacsony a kereslet. Az amerikai import leállítása volt az egyik, ha nem a fő oka annak is, hogy a Gazprom, Oroszország legnagyobb gázipari vállalata kénytelen volt elhalasztani a Barents-tengeri Stokman mezőn tervezett LNG-projektjét.
Amerika 2009-ben majdnem 40 milliárd köbméterrel több gázt hozott a felszínre (620 milliárdot), mint Oroszország. Mára ennek 15 százaléka a márgagáz, melyből a világon a legtöbbet termeli. Ennek köszönhető, hogy az elmúlt egy évben mintegy 30 milliárd köbméterrel nőtt az összes gáztermelése, s hogy ezzel párhuzamosan LNG-importja is nagymértékben csökkent, hiába esett a cseppfolyós földgáz ára.
Tavaly óta az LNG ára megfeleződött. Mivel a Nemzetközi Energiaügynökség szerint a világpiacon a gáztúlkínálat a következő öt-tíz évben megmarad, sőt akár 25 évig is eltarthat, az árak jó eséllyel tovább csökkennek. A túlkínálot az ügynökség is a márgagáztermelés nagymértékű növekedésére vezeti vissza. A további felfutásnak azonban gátat vethet, hogy a márgagáz kinyerése csak egy bizonyos világpiaci árszint mellett gazdaságos. Még a sarkvidéki LNG-üzemek – például a pár éven belül startoló Jamal LNG vagy a Szahalinon működő egység – hagyományos földgáza is olcsóbb a nem hagyományosnál. SO
A közel 2500 négyzetkilométeres terület 85 százaléka olajat, a maradék 15 százaléka gázt rejt.
A közel 2500 négyzetkilométeres terület 85 százaléka olajat, a maradék 15 százaléka gázt rejt.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.