A Világgazdaság információi szerint a Magyar Villamos MÛvek Zrt.-t (MVM) megbízta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), vizsgálja meg a Déli Áramlat magyarországi szakasza megépítésének a lehetÕségét. Az orosz gáz európai szállítására lefektetendÕ csÕrÕl az orosz Gazprom 2012 második felében hozná meg a végsÕ beruházási döntést. Projekthez közeli forrásunk szerint a sok országot érintÕ építkezésnek Magyarországon lendületet adhat, hogy a Déli Áramlat Zrt.-ben a Magyar Fejlesztési Bankot az MVM váltja fel. Az azonban nem biztos, hogy az MVM-en belül a Déli Áramlat Zrt. 50 százalékos hányada – a másik 50 százalék a Gazpromé –, az MVM-leány Ovit Zrt.-hez kerül annak a mintájára, ahogyan nemrég az Ovitot bízták meg a magyar–szlovák gázvezeték lefektetésével is. Külön MVM projekt is létrejöhet a Déli Áramlatra, amely akár a hosszú távú gázimportszerzÕdésünk keretében vásárolt gáz behozatalára is alkalmas lehet. E mellett szól, hogy értesüléseink szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és az MVM folyamatosan egyeztet a Gazprommal az ország 2015-ben lejáró, hosszú távú orosz gázimportszerzÕdésének a meghosszabbításáról.
A ma érvényes kontraktust a Mol kötötte, majd átadta a gázüzletággal együtt az E.On Földgáz Trade Zrt.-nek. Utóbbi, valamint az E.On Földgáz Storage MVM általi megszerzésérÕl tavasz óta tartanak az egyeztetések, és lapunkat arról tájékoztatták, hogy folyik az E.On-cégek átvilágítása is. A megállapodás – ha lesz – korábbi cikkünk szerint valahol a leendÕ vevÕ által kínált 800 millió és az E.On által kért 1,2 milliárd euró között várható.
A Déli Áramlatra és az E.Onra vonatkozó információinkat az NFM-nél továbbra sem kívánták megerÕsíteni, és az MVM kommunikációs igazgatója, Felkai György sem. Utóbbi csak annyit mondott, „stratégiánk alapján a gázportfólió erÕsítése mindenképpen fontos számunkra”.
A gázportfólió erÕsödésérÕl a napokban új hír érkezett. Megkapta mÛködési engedélyét az MVM-leány Mavir által alapított CEEGEX gáztÕzsde (Kelet-közép-európai Szervezett Földgázpiaci Zrt.). E szerint – a hatályos szabályozásnak megfelelÕen – mostantól Magyarországon kizárólag a CEEGEX mÛködtethet, de köteles is mÛködtetni szervezett gázkereskedelmet, legkésÕbb 2013. január 1-jétÕl.
A CEEGEX-nek együtt kell mÛködnie a földgázrendszer irányítójával, a Mol Nyrt. százszázalékos tulajdonában lévÕ FGSZ Zrt.-vel. A kooperációt nemcsak az fogja megkönnyíteni, ha az FGSZ részesedést vásárolt a CEEGEX-ben – ahogyan azt a hatályos szabályozás lehetÕvé teszi –, de az is, ha szorosabbá válik az MVM és az FGSZ kapcsolata. Ilyen tervre utal, hogy az energetikáért felelÕs döntéshozók rendre arról beszélnek, hogy a villamosenergia-szállító rendszer mintájára a földgázszállításnak is állami ellenÕrzés alatt kellene lennie. Bár az államnak a Molon keresztül már most is van némi tulajdonosi ráhatása az FGSZ-re, és arról sem érkezett hír, hogy az FGSZ (pontosabban a gázszállítás) állami ellenÕrzését az MVM-en keresztül képzelnék-e el, az MVM gázpiaci és ipari erÕsítését célzó eddigi lépések erre utalnak. Közben hízik az esetleges MVM-célpont FGSZ is: a cég a napokban átvette anyacégétÕl annak az uniós támogatású Nabucco gázprojektben lévÕ, 16,67 százalékos magyarországi hányadát. Ezzel a Mol csoporton belül a „helyére”, azaz a vezetéki társasághoz került a Nabucco.
Hamarosan a gázüzemÛ áramtermelésben is erÕsít az MVM. A tervek szerint még ebben az évben felavathatják a csoporthoz tartozó Bakonyi ErÕmÛ új gázturbináit, a tesztüzem hónapok óta tart. Az MVM október elején vált teljes tulajdonosává a Bakonyi Villamos MÛvek TermelÕ Zrt.-nek (BNMT). A 2009-ben indult turbinaberuházás körülbelül 75 millió euróba került. A BNMT a gázhoz saját tulajdonú, új építésÛ hálózatán keresztül jut. Tavaly alig volt árbevétele (122 ezer forintot ért el), üzemi eredménye 577, mérleg szerinti eredménye 131 millió forintos veszteséget mutatott.
Közeleg a szlovák csÕtender
A szlovák–magyar gázvezeték-beruházásra létrehozott Gáz Tranzit Zrt. vezérigazgatója Olasz EnikÕ lesz – tudtuk meg Felkai GyörgytÕl. Az Ovitnál Olasz EnikÕ végzi a jövÕ évtÕl önállósodó gázüzletággal kapcsolatos elÕkészületeket. A projektrÕl már mindkét Ovit-közgyÛlési megerÕsítés megszületett, de az elÕterjesztést még az MVM közgyÛlésének is meg kell tárgyalnia, s ezt követÕen írható ki a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.