BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javított a Mol, rontott a TVK

Tavaly több mutatóját javította a Mol csoport, a teljesítményt Molnár József vezérigazgató mégis vegyesnek minősítette a finomítás és értékesítés gyengébb szereplése miatt. A Mol-leány TVK nagyot rontott 2010-hez képest.

Fordítani kíván a Mol: 2014-re nyereségessé akarja tenni horvátországi finomítási és értékesítési (downstream) üzletágát. Ehhez forrásoldalon jó alapot teremt, hogy tavalyi csoportszintű eredménye összességében javult: nettó árbevétele 24 százalékkal, 5341,3 milliárd forintra, üzleti eredménye 2 százalékkal, 251,6 milliárdra nőtt, pénzügyi pozíciói pedig erősödtek.

A downstream szegmens teljesítményét persze nemcsak Horvátoszágban, hanem a Mol egész piacán megtépázta tavaly a finomítási költségeket növelő olajár és az üzemanyag-értékesítést visszavető, drága üzemanyag. A terület üzleti vesztesége 2 milliárd forint volt. A kiutat a hatékonyság javítása ígéri, ezért a Mol középtávon finomítói komplexitásának további növelésére és a dízelkihozatal emelésére készül. E célból több beruházást indít finomítói területén. A kapacitások visszafogása viszont nincs az eszköztárában, ahogyan „venni sem akar finomítót a létesítményeladásokra kényszerülő európai riválisaitól” – válaszolt a Világgazdaságnak a társaság vezérigazgatója a Mol tájékoztatóján. Az üzletág erősítésének egy másik útja, a downstream területen kiárusításban fogott OMV-től való nagyobb töltőállomáshálózatrész-vásárlás pedig versenyjogi aggályokat vetne fel Molnár József szerint. „Csoportunk erősíteni akarja a regionális pozícióját, de extenzív növekedést nem tervez” – szögezte le. Kisebb akvizíciók azért várhatók.

A gázárszabályozás hazai változása sem tett jót a cégnek, amely nemrég visszaadta az egyébként sem használt gázkereskedői engedélyét. (E tevékenységet amúgyis egyik leánycégén, a Mol Energiakereskedőn keresztül végzi.)

Felfelé húzta viszont a csoport 2011-es teljesítményét a kutatás–termelési (upstream) üzletág, amelynek üzleti eredménye 16 százalékkal, 300 milliárd forintra nőtt. A készletpótlás kiemelkedő, 200 százalékos volt. A következő években a Mol az oroszországi s kevésbé a közel-keleti tevékenységére összpontosít, nagyobbrészt az olaj-, kisebb részben a gáz- és kondenzátumtermelése növekedését várja.

„A társaság várhatóan júniusban dönt a százhalombattai finomítója területén tervezett erőmű építéséről, föld alatti földgáztárolói érdekeltsége eladása ügyében pedig nem kereste meg senki” – utóbbi közléssel az orosz Gazprom Export ezirányú érdeklődére reagált lapunknak Molnár József.

Újságírói kérdésre elmondta, a cége részvételével tervezett, korábban ígéretesnek tűnt Nabucco gázvezeték forrásait és várható költségeit ma nem látja.

Romlott a piaci környezet

Hiába növelte tavaly 13 százalékkal, 411,5 milliárd forintra árbevételét a Mol-leány TVK Nyrt., a 2010-ben még 800 milliós üzleti eredményét 5,8 milliárdos veszteség követte, –1,1 milliárdos konszolidált adózótt eredményét pedig –11,2 milliárdos. A gyenge szereplést mindenekelőtt a megromlott piaci környezettel magyarázta Pethő Zsolt vezérigazgató cége közleményében. A társaság hároméves hatékonyság- és versenyképesség-növelésbe kezd.


B. Horváth Lilla Romlott a piaci környezet Hiába növelte tavaly 13 százalékkal, 411,5 milliárd forintra árbevételét a Mol-leány TVK Nyrt., a 2010-ben még 800 milliós üzleti eredményét 5,8 milliárdos veszteség követte, –1,1 milliárdos konszolidált adózótt eredményét pedig –11,2 milliárdos. A gyenge szereplést mindenekelőtt a megromlott piaci környezettel magyarázta Pethő Zsolt vezérigazgató cége közleményében. A társaság hároméves hatékonyság- és versenyképesség-növelésbe kezd.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.