BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért akarnak elmenni Kínából az európai vállalatok?

A munkaerőköltségek drágulása, a romló szabályozási környezet arra készteti a Kínában működő EU-vállalatok csaknem egynegyedét, hogy fontolóra vegyék befektetéseik más országokba való átterelését - írja a Bloomberg.

Az amerikai gazdasági hírügynökség a Kínában alapított EU Kereskedelmi Kamara és a Roland Berger Strategy Consultants cég Pekingben kedden közzétett felmérését ismertette. Eszerint a Kínában jelenlévő és válaszoló 557 EU-s cég 22 százaléka jelezte, hogy vélhetően más fejlődő országokba, így Dél-Kelet-Ázsiába és Dél-Amerikába telepíti át befektetéseit, mivel ott könnyebben tudnak üzleti tevékenységet kifejteni. "Ha minden öt vállalat közül egy azt fontolgatja, hogy távozik Kínából, ez meglehetősen riasztó" - hangoztatta Davide Cucino, az EU Kamara elnöke újságírók előtt.

A válaszadó EU cégek a kínai törvények és előírások kétértelmű értelmezését is panaszolták. A bécsi Die Presse által idézett EU kamarai felmérés szerint a Kínában működő európai vállalatok 48 százaléka jelezte, hogy a hatósági akadályok miatt jelentős üzletek megkötését voltak kénytelenek elszalasztani. Az ily módon elszalasztott ügyletek értéke több milliárd euróra tehető - közölte egy forrás az EU kamarában a DPA német hírügynökséggel.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.