BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Esni kezdtek a gabonaárak

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A déli félteke kiemelkedően jó gabonatermése, valamint a korábbi, rendkívül magas árak mellett bennragadt készletek miatt esésnek indult a világpiacon a búza, a kukorica és az árpa ára. A folyamat a hazai piacot is érinti, a növénytermesztők haszna egyre kisebb lesz, ám a sertés- és baromfitartók, valamint a húsipar is fellélegezhet az év második felében.

„Argentínában, Brazíliában és más Dél-Amerikai országokban hihetetlenül jó terméseredmények születtek a mostani szezonban, a kukorica esetében ez elérheti a 12 tonnás hektáronkénti eredményt” – nyilatkozta a vg.hu-nak Raskó György agrárközgazdász. Hozzátette: „ez a térség a szójatermesztésben mindig is kiváló eredményeket hozott, ez most is így van. Az azonban újdonságnak számít a világpiacon, hogy Argentína és Brazília 15-20 millió tonnányi kukoricával jelenik meg eladóként.”

Raskó szerint tovább mérsékelheti az árakat, hogy a korábban jóval drágább terményekből kevesebbet vásároltak az állattenyésztők. „Ezen az áron már nem vették a termést, ezért a takarmányfelhasználás nagyban csökkent. Csak az Egyesült Államokban 10 millió tonnával kevesebb takarmány fogyott, ez a különbség Kanadával, Európával és Dél-Amerikával együtt már 30 millió tonna bennragadt készletet jelent.”

Míg korábban a búza ára 70 ezer forint volt tonnánként, a kukorica és az árpa pedig 66-68 ezer forintba került, az agrárközgazdász szerint szinte kizárt, hogy idén 60 ezer forint feletti gabonaárak legyenek.

„Mindez 20-25 százalékos visszaesést eredményezhet a növénytermesztés számára, ám az állattenyésztőknek, így a hazai baromfi- és sertéshízlalóknak egyértelműen jó” – tette hozzá Raskó.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.