BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az agráriumban több megújuló energiaforrást kell hasznosítani

NAK Demjénben tartott a közelmúltban szakembereknek külön fórumot a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Heves Megyei Igazgatósága.

Az eseményen szó esett egyebek között a megújuló energiák mezőgazdasági hasznosításáról. Rácz József, a Korona Borház igazgatója, s több helyi vállalkozás vezetője kifejtette: a borház fűtését fagázos kazánnal biztosítják (ehhez az alapanyagot a környező szőlőkből szerzik be), s a gazdaságban hasznosítják a geotermikus energiát is. A hűtést a forró gőzből abszorpciós hűtővel oldják meg. A gombakonzerv üzemben ugyanakkor gázt is használnak. A DemjénSolar Kft. a falu határában két hektáros napelemparkot tervez létesíteni, uniós támogatással. A gazdaságban biotechnológiai kísérletek is folynak, a kutatás nyomán mikroorganizmussal kezelt energiaültetvények háromszor annyi szerves anyagot termelnek, mint anélkül.

Dr. Gergely Sándor, a Károly Róbert Főiskola projektmenedzsere a helyi zöldgazdaság és vidékfejlesztés kapcsolatáról beszélt. Szerinte mindenképpen a közösségi energiatermelésben van a jövő, a helyi megújuló erőforrásokat, biomasszát, geotermikus energiát kell hasznosítani. Ezeken kívül szükség van a megfelelő technológiát alkalmazó vízgazdálkodásra és hulladékgazdálkodásra.

A szociális gazdaságokkal kapcsolatban projektmenedzser megjegyezte: ezt a rendszert minél több helyen kellene alkalmazni, hiszen a nyugati országokban elterjedt konstrukcióról van szó, ezek jól megférnek a piaci szereplők mellett. Kulcsfontosságú lehet a helyi élelmiszertermelés és a termelői tulajdonú piacok létrehozása. Így több haszon maradna a termelőknél, ráadásul a rendszer a rövidebb fogyasztói lánc és a kevesebb szállítás miatt olcsóbb és kevésbé terheli a környezetet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.