BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jön a Lenovo okostelefonja

A Lenovo akár már az év végén megkezdheti okostelefonjainak forgalmazását Magyarországon, közben pedig megháromszorozzák a sárvári üzemben a szervergyártást. Lukács Anita, a Lenovo magyarországi képviseletének ügyvezetője nyilatkozott lapunknak

– Bejelentették, hogy ősztől jelentősen megnövelik a szervergyártást a sárvári üzemben. Hol tartanak az előkészületek? Tervezik-e esetleg más termékek gyártásának idehozását?
– A Flextronics kizárólag a Lenovonak gyárt Sárváron. Az európai piacra készítik az asztali számítógépeket, az all-in-one számítógépeket, a grafikus munkaállomásokat és a szervereket. Eddig a szerversor volt a legkisebb gyártóegység. Bejelentésünk arról szólt, hogy Nyugat-Európában, öt kiemelt országban a Lenovo elkezdte a teljes szerverportfolió-értékesítését. A magyar gyár a megnövekvő igényt fogja kielégíteni, az összes európai értékesítést itt gyártják majd, a szervergyártás megháromszorozódik, sőt, ha Európa többi országában is hasonló lesz a piaci fejlődés, Sárvár is tovább bővülhet.

– A bérgyártás jobban megéri a Lenovónak, mint a saját?
– Saját gyáraink számát is növeljük a világ fő piacain, de ahol a partner kiváló minőséget és versenyképes árat tud nyújtani, ott őt választjuk. A magyarországi Flextronics tavaly elnyerte a legjobb Lenovo-gyár címet, egyetlen hibás termék sem jött ki onnan. Ráadásul még mindig olcsóbban gyárt, mint Kína. Emiatt szeretnénk, ha notebook-gyártás is kerülne Magyarországra.

– A második negyedévben a világ legnagyobb pc-gyártója lett a Lenovo. Mi a helyzet a magyarországi piacon?
– Magyarországon hatalmas volt a növekedés. Két éve 5 százalékos volt a Lenovo piaci részesedése, aztán jött nyolc olyan negyedév, ahol a piac zsugorodott, a kereslet csökkent, a Lenovo viszont kétszámjegyű növekedést ért el, és piaci részesedése már 16 százalékos. Ennek fő oka, hogy mi hoztuk ki az első igazi vállalati tabletet, a Thinkpad-tabletet, androidos és Windows 8-as változatban is, és miénk az első vállalati ultrabook is. Stratégiánk szerint védjük eddigi sikeres piacainkat, a nagyvállalatokat és az államigazgatást, és be kell törnünk új területekre, a consumer-piaci szegmensekbe, mint a mobiltelefonok, tabletek.

– Mikor jelennek meg a magyar piacon a Lenovo okostelefonjai?
– Oroszországban és Szerbiában már lehet kapni őket, nálunk az év vége tájékára várhatóak. Közép- és felsőkategóriás termékek, nagy kijelzővel, hosszú akkumlátor-üzemidővel, és nagyrész dual SIM-kártyával.

– Érzik annak hátrányát, hogy már nem amerikai, hanem kínai márkának számítanak, már nem hat az IBM-imázs?
– A Lenovo márkaneve az elmúlt években erősen fejlődött. Egyre többen ismerik és szeretik, és nagyon sokan nem tudják, hogy kínai tulajdonban van. De ez nem is befolyásoló tényező: már mindenki Kínában gyártatja notebookjait.

– Üzleti szempontból hogyan alakul eddig az év?
– Az első fél évben a Lenovo Európában a második pc-gyártóvá vált. Néhány éve még 5-6. helyen álltunk a földrészen. Az első félévben is túlteljesítettük a terveket. A nagy kihívás most jön, mert augusztus-szeptembertől kezdjük az androidos tabletek értékesítését a hazai felhasználók piacán. Hirtelen óriási piacot kell meghódítanunk. De az úgynevezett PC-plusz piacon is első helyre törünk

– Tény, hogy a PC-plusz piac új kedvenceit, az okostévéket Kínában már a Lenovo is piacra dobta. Mikor érkezhetnek Európába ezek a készülékek?
– Erre még nincs hivatalos időpont. A Lenovo minden új terméket először Kínában vezet be, és ha ott sikeres, profitábilis, akkor indul a forgalmazása világ többi pontján.

Névjegy

Lukács Anita

1968-ban született

1991-ben végzett a Külkereskedelmi Főiskola áruforgalmi szakán

1991-től az IBM Magyarország Kft. PC-üzletágán a kiemelt partnerekért felelt

1995-től a kiemelt partnerekkel való kapcsolattartásért, projektek kezeléséért felet

1996-tól nagy tenderek irányításáért felelt

1999-től a direkt üzletág megteremtése volt a feladata

2005-től az utód Lenovo Magyarország banki és biztosítási ügyfelekért felelős managere

2006-től a végfelhasználói üzletág kereskedelmi igazgatója

2012-től a Lenovo Magyarország ügyvezető igazgatója

1968-ban született

1991-ben végzett a Külkereskedelmi Főiskola áruforgalmi szakán

1991-től az IBM Magyarország Kft. PC-üzletágán a kiemelt partnerekért felelt

1995-től a kiemelt partnerekkel való kapcsolattartásért, projektek kezeléséért felet

1996-tól nagy tenderek irányításáért felelt

1999-től a direkt üzletág megteremtése volt a feladata

2005-től az utód Lenovo Magyarország banki és biztosítási ügyfelekért felelős managere

2006-től a végfelhasználói üzletág kereskedelmi igazgatója

2012-től a Lenovo Magyarország ügyvezető igazgatója -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.