BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moszkvában folytatódik jövőre a gázpárbaj

Jövőre Moszkvában folytatódik az uniós előírásokba ütköző Déli Áramlat szerződések újratárgyalásának ügye. E célból januárban Günther Oettinger uniós energiabiztos utazik az orosz fővárosba, több, a tervezett beruházásban érintett ország képviseletében. A gázvezeték-beruházásokról hét uniós tagország érintett vállalataival kötött szerződéssel az a fő probléma, hogy nem választja külön cégbe a gáz szállítóját, illetve a gáz kereskedőjét, gyakorlatilag mind a kettő az orosz Gazprom lenne.

Gond az is, hogy azon kizárólag orosz gázt lehetne szállítani, vagyis harmadik fél nem használhatná az infrastruktúrát. Nehezményezi az EU a rajta szállítandó gáz árképzését, illetve azt, hogy az árat a Gazprom határozná meg. Mindezek miatt Magyarország mellett Bulgáriának, Horvátországnak, Szlovéniának, Ausztriának és Görögországnak is újra kell tárgyalnia a szerződést, sőt, még az EU-n kívüli, de uniós taggá válni kívánó Szerbiának is.

Az Oroszország Hangja híroldal szerint az európai bizottsági illetékesek szerint még nem világos, hogy Oettinger meddig mehet majd el a tárgyalásokon a tagországok nevében, és még azt sem lehet tudni, hogy egyedül utazik-e, vagy az érintett országok illetékeseinek kíséretében. Az viszont már tény, hogy a szerződéseket csomagban fogják kezelni.

A cső építése már elkezdődött az oroszországi, a bulgáriai és a szerbiai szakaszokon. A munkát a bizottság nem állíthatja le, az uniós szabályok tényleges megszegésére csak akkor kerülne sor, ha meg is indulna a gázszállítás a vezetéken, erről korábban a bizottság szóvivője nyilatkozott.

A szárazföldi szakaszán 2380 kilométeres, és évi 63 milliárd köbméter kapacitású vezeték az észak-oroszországi gázmezők gázát hozná Dél-Oroszországon keresztül 2015-től Olaszországba, Görögországba és Ausztriába, később pedig a térségünkbe is. A Déli Áramlat magyarországi szakaszának tervezésével és építésével a múlt szerdán bízott meg egy nemzetközi konzorciumot a Déli Áramlat Zrt. a Gazprom közlése szerint. A műszaki tervezés várhatóan 2014 első negyedében befejeződik, a vezeték lefektetése 2015 áprilisában indul, a gázszállítás pedig 2017-ig kezdődhet meg.

Oroszország és az EU kapcsolatát a Déli Áramlat ügye mellett Ukrajna közelmúltbeli, EU-hoz való közeledése, majd az is rontotta, hogy Ukrajna a múlt hónap végén nem írta alá uniós társulási szerződését, a napokban pedig Moszkva, különböző gazdasági ígéretekkel maga mellé állította a kijevi vezetést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.