BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs gondban az MVM Net

A határidő letelte után 45 nappal kell csak beszámolnia az MVM Net Zrt.-nek arról, hogyan teljesítette a 450 MHz-es hálózat kiépítésének egyes fázisait, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) pedig csak ezt követően vizsgálja meg az ügyet, a jelentés ismeretében – közölték a Világgazdaság megkeresésére az NMHH sajtóosztályán.

A tavaly áprilisban zárult 450 MHz-es frekvenciaértékesítési tenderen egyetlen pályázóként nyert az MVM Net, amely többek között vállalta, hogy a szerződés hatálybalépése után 8 hónap alatt az egyszámjegyű utak mentén és kilenc nagyvárosban biztosítják az előírt adatátviteli kapacitásokat. A vállalás teljesítésére szabott határidő január elsején lejárt, azonban a hálózat megvalósítása még el sem indult.

A társaság anyavállalata, az MVM Zrt. közgyűlése csak december 12-én döntötte el, hogy a 12,8 milliárd forintosra becsült fejlesztést az LTE 450 technológia használatával valósítják meg. Lapunk megkereste az MVM Net Zrt.-t azzal kapcsolatban, hol tartanak a hálózat kiépítésével. Érdeklődésünkre a vállalatnál azt közölték, hogy jelenleg is dolgoznak a fejlesztés előkészítésén, de további részleteket egyelőre nem árultak el, így azt sem lehet tudni, mikor kezdődik a kivitelezés. Egyelőre ugyanakkor nem kell izgulnia a cégnek a jelentősnek ígérkező csúszás miatt, az NMHH ugyanis majd csak február közepén ellenőrzi a társaság hivatalos, írásban elkészített beszámolója alapján, hogy teljesültek-e a szerződésben foglaltak.
Nem egyértelmű ugyanakkor, hogy milyen szankciókkal jár a késlekedés. Az NMHH közlése szerint ha a hatósági ellenőrzés nyomán megállapítják, hogy az ügyfél a jogszabályban és a szerződésben fogalt előírásokat megsértette, két dolgot tehetnek. Egyrészt felhívhatják az érintett partner figyelmét a jogsértésre és kötelezhetik annak megszüntetésére, másrészt hatósági felügyeleti eljárást indíthatnak. Ez utóbbi ügyintézési határideje 60 nap, amely indokolt esetben egy alkalommal legfeljebb 30 nappal meghosszabbítható.

Az eljárás tényeleges időtartama a tényállás tisztázásához szükséges eljárási cselekményektől és az eset összes körülményétől függ – közölte az NMHH a Világgazdasággal. Így akár még az is előfordulhat, hogy nem lesz komolyabb problémája az MVM Netnek a számottevő csúszásból. Egyébként a késlekedés egyik oka, hogy a cégnél a megvalósítás során eredetileg a CDMA 450 technológiával számoltak, azonban ezt nem hagyta jóvá a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

Ezt követően készítettek kalkulációkat a végül az MVM közgyűlése által elfogadott LTE 450 megoldással kapcsolatban, amely lényegesen korszerűbbnek számít és nagyobb kapacitást kínál. Az MVM Net Zrt. két ütemben vállalta a hálózat kiépítését, az első határideje már elmúlt, a második – amely szerint országos szinten 95 százalékos területi lefedettséget kell elérni – 2016. január elsején jár le. A feladat nagyságát mutatja, hogy az első fázis megvalósításához is 165 bázisállomást kellene telepíteni, míg a teljes rendszerhez mintegy 400-ra lesz szükség.

Digitális szolgáltatások

A 450 MHz-es frekvenciasávban 10 évre jogosultságot elnyert cég kötelezettsége elsősorban a digitális közszolgáltatások fejlesztése lesz. Többek között az elektronikus útdíj fizetési rendszer működtetése, a járási hivatalok és kistelepülési kormányablakok hálózatba kötése, a városi közlekedési tájékoztató rendszerek működtetése, illetve a készenléti és segélyszolgálatok kommunikációja valósulhat majd meg ebben a frekvenciatartományban.

Ezen túl kiválóan alkalmazható az intelligens mérési rendszerek, illetve a gépek közötti kommunikációs kapcsolatok kiépítéséhez.

Ezen túl kiválóan alkalmazható az intelligens mérési rendszerek, illetve a gépek közötti kommunikációs kapcsolatok kiépítéséhez. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.