A tegnapi nyilvános eszéki közmeghallgatáson válaszolt először Aszódi Attila, a paksi bővítésért felelős kormánybiztos a Paks II. Zrt. igazgatósági tagjaként a rendezvényen elhangzott kérdésekre. Az eseményt még tíz hasonló követi, az espooi egyezmény elvárásainak eleget téve.
Előadásában Aszódi Attila hangsúlyozta, hogy a majdani építkezés egyetlen környezeti hatása a por és a zaj lesz, a normál üzemeltetésé pedig a Duna hőmérsékletének adott határ alatt való tartása. A ma működő blokkok 100 köbméter vizet vesznek ki a Dunából másodpercenként egy külön csatornán és szivattyúval, a felmelegedett vizet mintegy 10 fokkal megmelegítve engedik vissza, szintén külön csatornán. A tanulmány szerint akkor nem kell kedvezőtlen hatástól tartani, ha 2,5 foknál nem melegebb a vízben megjelenő hőcsóva. A mérések szerint e hőcsóva nem lesz melegebb, mint most, de hossza a mostani két kilométer helyett eléri a 11 kilométert, amikor mind a hat blokk egyszerre működik, és egy kilométeres, ha már csak a két új blokk üzemel.
Árvíztől nem kell tartani a telephely magassága miatt, és Aszódi Attila válasza szerint a túl alacsony vízszinttől sem. Utóbbi esetben csökkenthető a reaktorok teljesítménye, de a berendezések le is állíthatók. A mostani blokkok állták az e nyári öt hőhullámot is, ráadásul a folyó apadása jellemzően októberre esik, amikor hűvösebb van. Extra alacsony vízszint esetén bevethető a biztonsági rendszerek hűtésére a Duna melletti, parti szűrésű kutak rétegvize, egy közeli vízmű és a halastavak vize, és épül egy biztonsági rendszer is kis biztonsági hűtőtornyokkal.
Aszódi Attila bemutatta a két új blokk biztonsági rendszerét, annak tervezési elveit, külön részletezve Paks II. „Fukusima-biztosságát”. A kérdések többsége így is egy esetleges üzemzavar hatásaira, a sugárzó hulladékra és a normál üzem környezetvédelmi kockázataira vonatkozott. Volt, aki a kipróbálatlan passzív rendszerekben nem bízott, mások a még át sem adott leningrádi atomerőmű referenciára való alkalmasságát vonták kétségbe, megint mások a sugárzás hatásaitól tartottak. A válasz szerint üzemzavar esetén a maximális sugárzó hatás annyi lehet, mint egy fogászati röntgené. A magyarországi lakosság esetében a megengedett sugárzó hatás 90 mikrosievert/év, ennek legfeljebb a tizede jelentkezhet Zágrábban. (Vagyis sem Horvátországban, sem más országokban nem jelentkezik semennyi.)
A referencialétesítmény első blokkját jövőre adják át, de már rendelkezésre állnak azok az adatok, amelyek a hazai környezetvédelmi engedélyezéshez szükségesek. Az oroszországi erőmű már működik, amikor a magyarországi építését elkezdik.
A kis- és közepes radioaktivitású hulladékok tárolására már épült egy tároló Bátaapátiban, eredetileg a már működő atomerőmű számára, de a 250 méter mélyen lévő létesítményben elhelyezhető az új blokkok hulladéka is. A nagy aktivitású hulladékok lerakója vélhetőleg a Nyugat-Mecsekben lesz, döntés nincs, a vizsgálatok régóta folynak. E tárgyban Magyarország nemzeti programot készített, amelyet augusztusban nyújtott be az Európai Bizottságnak. A terv szerint a kiégett kazettáknak épül egy átmeneti tároló az atomerőmű területén, de a hulladékok az államközi megállapodás szerint Oroszországba is visszaszállíthatók ideiglenes tárolásra vagy újrahasznosításra. Az EU elvárja, hogy minden ország maga gondoskodjon az érintett hulladékáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.