Jó esélye van annak, hogy Magyarországon térségi gáztárolóközpont alakul ki, ami célja is a hazai energiastratégiának. A hasonló horvátországi és szerbiai kapacitások az ittenieknél jóval kisebbek, a romániaihoz nehéz hozzáférni, a hatalmas ukrajnai tárolókra pedig műszaki állapotuk miatt nem szerencsés hosszabb távon alapozni a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT) elnök-vezérigazgatója szerint.
A Világgazdaságnak adott interjújában Fritsch László elismerte, hogy az ország igényeihez képest együtt túl nagy a cége által ellenőrzött 4,2 milliárd köbméternyi és a MMBF 1,9 milliárd köbméternyi tárolókapacitása. Ám – mint mondta – cége a fenti térségi gázhubterven túl több más okból sem akarja egyik létesítménye működését sem szüneteltetni. Egyelőre ugyanis nem látni, hogy 2019 után valóban elkerüli-e Ukrajnát az orosz import, nem tudjuk, hogy a minket is érintő gázvezeték-építési tervekből mi valósul meg. Viszont biztosra vehető, hogy előbb-utóbb északi vagy déli irányból a mi régiónkig is eljut majd a cseppfolyósgáz-terminál által fogadott energiahordozó.
Fritsch László cáfolta a Világgazdaság azon feltevését is, hogy olcsóbb lehetne a tárolás, ha a fölös kapacitásokat „pihentetni lehetne”. Magyarázata szerint a működés esetleges szüneteltetése idején is költeni kellene karbantartásra, ehhez személyzetet kellene alkalmazni, valamint a finanszírozási költségek is felmerülnek, tehát az, hogy a tároló ne működjön, de szükség esetén újraindítható legyen, majdnem annyiba kerülne, mint a folyamatos üzemeltetése. Ráadásul egy kényszerpihenőre küldött tárolót műszaki okokból nem is lehet két-három éven belül újra beüzemelni. „Egy tároló olyan, mint egy élő szervezet. Nem villanykapcsoló, hogy fel-le kattintgassuk” – közölte.
A felhasználáshoz képest túl nagy kapacitások miatt jelenleg nem szükséges teljesen feltölteni a hazai tárolókat, a százalékban megadott töltöttségi adatok alapján viszont gyakran felmerül, hogy túl kicsik a készletek. „Amikor az angliai tárolók tele vannak, azokból akkor is csak a helyi igények ötöde elégíthető ki. Mi már most annyi gázt tárolunk, amennyi a téli gázigény felét fedezi” – mutatott rá az elnök-vezérigazgató.
Mindazonáltal nem az MFGT feladata, felelőssége, hogy mennyi gáz van a tárolóiban. „Mi csak raktárosok vagyunk. A betárolásról a kereskedők saját maguk határoznak, az egyetemes szolgáltatóknak pedig a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) írja elő, hogy mennyit tartalékoljanak. Ez az ügyfeleik téli kiszolgálásához szükséges mennyiség 60 százaléka” – mondta Fritsch László. Az MFGT kapacitásaiból eddig 1,6-1,7 milliárd köbméter van lekötve. A cégvezetőjének nincs információja arról, hogy a Gazprom az idén is igénybe kívánná venni a kapacitásait, de közölte, hogy ezt az orosz társaság megteheti egy kereskedőn keresztül is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.