Cégvilág

Négy év alatt sem kezdték el építeni a citromsavgyárat

Még egy kapavágás sem történt a Szolnok mellé tervezett citromsavgyár helyén, pedig a helyiek négy éve várják már, hogy létrejöjjön a beígért több száz új munkahely. A 62 milliárdos beruházást megünneplendő három hónapja a helyi sajtó kedvéért két munkagépet is felvonultattak, érdemi munka azonban még nem történt a 2016 végére ígért átadás érdekében.

 Szeptember végén járt Szolnokon a beruházáshoz kapcsolódva egy kínai delegáció, s ellátogatott az ipari parkba is, a leendő munkaterületre. A helyi televízió vágóképein jól látszik amint mögöttük eközben két markológép szedi ki a földet, mintha már el is kezdték volna munkákat. A helyiek szerint ez mindössze ügyes húzás volt, a területen azóta sem folyik semmiféle munka, noha az üzem átadását a legutóbbi változat szerint 2016 végére ígérték – írja a Népszabadság, melynek munkatársa a helyszínre kilátogatva csak pusztaságot talált.

Mint írják, a citromsavgyár-beruházással már a 2014-es választás előtt is kampányoltak a kormánypárt helyi képviselőjelöltjei. A parkot üzemeltető cég vezetője, Andrási Imre egy 2014 áprilisi tudósításban lehetséges bővítésekről is beszélt.

A beruházásról a magyar és a kínai miniszterelnök 2011-ben állapodott meg, az alapkövet tavaly szeptember elején rakták le. Hogy pontosan mennyibe kerül a fejlesztés, azon elég nehéz eligazodni. Az első hírek 32 milliárdos beruházásról szóltak, az alapkőletételkor 53 milliárd forintos költségről írtak a helyi lapok, idén szeptemberben pedig már 62 milliárdos nagyságrendű fejlesztésről beszéltek az érdekeltek. A BBCA Szolnok Biokémiai Zrt. magyar–kínai vegyes vállalatnak a gyár megvalósításához a magyar állam kiemelt támogatást nyújt, Szolnok pedig húszhektárnyi területet biztosított a Piroskai úti ipari parkban.

A Szolnok.hu arról írt, hogy a „gyárépítés ¬várhatóan másfél évet vesz igénybe, a pedig az előzetes kalkulá¬ciók szerint 11 év alatt térül meg. Az üzem évente mintegy 60 ezer tonna citromsav előállítására lesz alkalmas, melyhez 106 ezer tonna kukoricát kell feldolgoznia. Az alapanyagot Szolnok száz kilométeres körzetéből szállítják majd a létesítménybe. A citromsavat ¬Európába és Amerikába exportálják, a melléktermékként keletkező takarmány-alapanyag pedig Kí¬nába kerül. Sikeres működés esetén a gyártókapacitást 300-500 ezer tonna mennyiségig szeretnék növelni.

Andrási Imre, a Szolnoki Ipari Park vezetője a Népszabadságnak azt mondta, hogy a szeptemberi ünnepségeken készült televíziós vágóképeken látható munkálatoknak semmilyen köze nincs a citromsavgyár építéséhez, azok az ipari park által végeztetett talajmechanikai vizsgálatról készültek. Közölte: a citromsavgyár építését illetően nincs újabb információ, a kínai befektetővel együtt úgy készülnek, hogy a kivitelezési munkálatok 2016-ban megkezdődnek.

Szolnok ipari park citromsavgyár
Kapcsolódó cikkek