Árat emel és felújít az EDF
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságPozitívan, de igencsak szerény mérleggel zárta a tavalyi évet a magyarországi tevékenységéből lassan kihátráló Elecricité de France (EDF). Az 1,2 milliárd eurós adózott eredménynél többhöz szokott cég elnök-vezérigazgatója, Jean-Bernard Lévy mindenesetre erősebb évre számít az idén. A francia állami áramtermelő és -elosztó óriás ezt bevételi oldalról már alá is támasztotta, mivel egyelőre ismeretlen nagyságú áremelésre kapott felhatalmazást tulajdonosától. Lévy szerint a környező országok közül az atomenergiára épülő francia villamosenergia-termelő adja legolcsóbban az áramot a fogyasztóknak. Profitorientált cég lévén az EDF-nek teljesítenie kell a részvényesi elvárásokat, emiatt is elkerülhetetlen az áramár emelése. „Semmi sincs eldöntve ezzel kapcsolatban” – mondta az RTL-nek Lévy, ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a kormány elfogadható és indokolt méretűnek tart egy 2,5 százalékos korrekciót. A cégnél most hajtottak végre egy 300 millió eurós költségcsökkentési programot, de Lévy szerint – a szakszervezetekkel egyezetten – ezt újak követik. Emlékezetes, hogy az áramellátást 75 százalékban nukleáris forrásból fedező franciák 2025-ig 50 százalékosra tervezik csökkenteni ezen energiaforrás részesedését, és ez költségekkel jár. Az EDF nem gondolkodik idő előtti atomerőmű-bezárásokban – mondta Lévy, hozzátéve, ahogy az egyensúly megőrzése érdekében a Flamanville-i új központ üzembe állásával egyidejűleg a két elavult reaktorukat azért leselejtezik. Hogy a cél miként teljesül, azt nem tudni, mindenesetre az EDF a következő tíz évben épp a meglévő park életciklusának tíz-húsz évvel való meghosszabbítására készül. Persze – Levy szerint – a megújuló források elterjesztése is fontos.


