Több mint 3 millió fontért kelt el a Sotheby’s februári aukcióján a fiatal román festő, Adrian Ghenie egy képe – ez már az az árszint, amelyre odafigyel az egész nemzetközi műkereskedelem. Az 1977-ben Nagybányán született Ghenie a Kolozsvári Iskola művésze – Kolozsváron és Berlinben él –, egyike azoknak, akiket Michai Pop kolozsvári Plan B Galériája vezetett be a piacra (ő képviselte Romániát tavaly a Velencei Biennálén). Sötét hangulatú munkái a 20. század európai traumáival foglalkoznak, képei lefolyó és visszakapart festékrétegei a pusztulást jelenítik meg, visszatérő alakjai Duchamp, Mengele és Charles Darwin.
A Sotheby’snél most elárverezett 2014-es munkája – Napraforgók 1937-ben – Van Gogh ikonikus napraforgós képeit idézi, egyben reflektál a náci Németországban rendezett „elfajzott művészet”-kiállításra. A festő életműrekordját jelentő 3,1 millió fontért, a becsérték hatszorosáért eladott kép szerepelt 2014-ben a berlini Galerie Judin Berlin Noir kiállításán.
Ghenie festményeihez 2013-ban a Phillips New York-i aukcióján még 30 ezer dollár körüli árakon lehetett hozzájutni, de ugyanebben az évben a Sotheby’s londoni árverésein már elérte a százezres nagyságrendet. Az árrobbanást 2014 hozta meg: júniusban a román művész Hamis Rothko című képe 1,4 millió fontért, októberben a Duchamp ravatalánál egymillió fontért kelt el. Tavaly májusban a Christie’s New York-i kortárs aukcióján – vagyis az év egyik fő eseményén – a Pie Fight Interior 9 című Ghenie-kép is becsértékén felül, 1,56 millió dollárért talált gazdára.
A most februári londoni Sotheby’s-aukción a Napraforgókon kívül két másik Ghenie-festményt is eladtak: 2010-ben festett Elena Ceausescu-portréját 195 ezer fontért, egy cím nélküli férfiportrét 137 ezer fontért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.