Öt művel is szerepel a kolozsvári festőiskola sztárja, Adrian Ghenie a nagy nemzetközi házak novemberi aukcióin: a román festő idén eddig minden árverésen, ahol csak felbukkant, új életműrekordot ért el. A Christie’s november 15-i kortárs árverésén két Ghenie-festmény is szerepelt, a 2008-as Menekülés Egyiptomba becsértékén felül teljesített, amikor 1,38 millió dollárért kelt el. A tavaly készült Híd című képtől is elvárták, hogy meghaladja majd az előzetesen megállapított 1,5–2,5 millió dolláros becsértéket, és valóban, 3,94 millió dolláron ütötték le, de a csúcsdöntés ezúttal elmaradt. Nem ismétlődött meg, ami októberben a Nickelodeon című festménnyel történt, amikor az becsértéksávja felső határának több mint négyszereséig, egyszersmind új életműrekordig szaladt a licitálás során: a 2008-ban készült képet 1–1,5 millió fontos előzetes becsérték mellett 6,2 millió, jutalékokkal 7,1 millió fontért adta el a Christie’s. Most a Híd nem jutott idáig, de azért az világosan látszik, hogy a 40. életévét 2017-ben betöltő Ghenie szárnyalása még mindig nem állt meg. November végén a Phillips aukciósház hongkongi kortárs árverésén indul majd tőle egy festmény, igaz, nem a milliós, csak a százezer dolláros kategóriában. A 2009-es Elvis című kép előzetes becsértékét 155–193 ezer dollár között adták meg, de a leütési ár szinte biztosan bőven meghaladja majd ezt.
A Christie’s novemberi New York-i kortárs aukciójának egyik sztártételeként egyébként Gerhard Richter Abstraktes Bild című festményét harangozták be, amely 2011-ig a legendás rockzenész, Eric Clapton gyűjteményében volt. Ez jutalékkal együtt 22 millió dollárig jutott, nem érve el a 18–25 milliós becsértéksáv tetejét. (A most értékesített Abstraktes Bild a második a ma élő legdrágább művésznek számító német festő hasonló címmel készített, monumentális képekből álló, négyrészes sorozatából, amelyet 1994-ben kezdett el.) A legmagasabb áron Willem de Kooning munkája kelt el, a 30 millió dolláron indított Untitled XXV jutalékkal együtt 66,3 millió dollárért kelt el – tíz évvel ezelőtt, ugyanennél a háznál 27,1 millió dollárt adtak érte, akkor ez volt a kortárs művészek globális aukciós csúcsa.
Az összforgalomra a tételek számát nézve nem lehetett panasz, a 61 indított műből 54 gazdára talált, az összértékesítés azonban már nem olyan látványos, mint az elmúlt években. A 239,9 millió dolláros összleütés bőven belül maradt a 216,6–296,6 milliós összesített becsértéksávon, a jutalékkal együtt számolt 276,9 millió dollár pedig nemcsak a 2014-es hasonló aukció 850 millió dollár fölötti eredményétől maradt el, hanem az annál jóval szerényebb tavalyitól is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.