BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínai kézbe kerül a Big Mac gyártása

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság

A McDonald’s gyakorlatilag elhagyja Kínát, bár közkedvelt hamburgereit továbbra is árulja majd, igaz, jobbára franchise rendszerben. Az amerikaiak ugyanis 2,09 milliárd dollárért húsz évre eladták a gyorsétteremlánc franchise jogait a kínai állami hátterű Citic cég és a Carlyle magántőke-társaság alkotta konzorciumnak – jelentette a The New York Times. A Kínára és Hongkongra kiterjedő hálózatban ezután 52 százalékban lesz tulajdonos a Citic, míg a Carlyle 28, a McDonald’s pedig 20 százalékkal rendelkezik. Steve Easterbrook, a McDonald’s vezérigazgatója örömittas hangvételű közleményben jelentette be, hogy cége gyakorlatilag csendestárssá válik a világ egyik legnagyobb piacán, ahol hatalmas növekedés remélhető, s amit a saját szakmai tudásuk mellett partnereik helyismerete is garantál.

A helyismeret nyilván vonatkozik az élelmiszer-biztonsági követelményekre is – az utóbbi időkben nem mindig feleltek meg a McDonald’s által megkövetelt szabványoknak, a beszállítók többször is selejtes árut „tápláltak” a gyártási folyamatba. Kínai felügyelet alatt ezek az anomáliák remélhetőleg megszűnnek. A cég gyakorlatilag kétezer fran­chise üzemeltetésű éttermét adta át, saját tulajdonban mindössze 640 egység maradt – főként Hongkongban. Helyi elemzők szerint annyiban logikus a McDonald’s döntése, hogy mentesül a franchise-lánc hatalmas pénzeket felemésztő felújításától és bővítésétől, igaz, emellett a kínai forgalom növekedési üteme sem kápráztatta el a részvényeseit. A vevők a kisebb kínai városok irányába történő terjeszkedésben látnak fantáziát, igaz, arrafelé nem lesz egyszerű a csirkéről a hamburgerre átszoktatni a fogyasztókat.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.