Hollender, a SFP kritikai részlegének elnöke, a filmítészeket tömörítő nemzetközi szervezet, a FIPRESCI alelnöke "rendkívül megrázó filmnek, az emlékezetért való kiáltásnak, nagy intő jelnek" nevezte Nemes Jeles László alkotását.
   
A koncentrációs táborról filmet készítve a rendező "az erkölcsre kérdez rá erkölcstelen idők közepette, kérdéseket tesz fel az emberektől elforduló Istenről, az emberiesség lényegéről" - fogalmazott a publicista.
   
Erdély Mátyás kamerája "azt rögzíti, ami a felvételeken egyébként nem látható: a félelmet, a megaláztatást, a kétségbeesést, a fájdalmat, és - ami talán a legfontosabb - a méltóság megőrzésére tett próbálkozást" - hangsúlyozta Hollender.
   
Az 1985-ben alapított Arany Filmszalagok különdíjával az SFP filmkritikusai a legjobb külföldi film kategóriában tüntették ki a magyar alkotást. Ebben a kategóriában a fődíjat Jim Jarmusch Paterson című alkotása érdemelte ki. A Saul fia mellett Charlie Kaufman Anomalisa című animációs filmjét is különdíjban részesítették.
   
A lengyel alkotások kategóriájában a fődíjat két film, Jan P. Matuszynski Ostatnia rodzina (Az utolsó család), valamint Wojtek Smarzowski Wolyn (Volhínia) című filmje nyerte el. Mindkét művet a legutóbbi, 41. Gdyniai Filmfesztiválon is díjazták.

Az Oscar-díjas magyar film alkotói nevében az Arany Filmszalagok különdíját a hétfői varsói gálaesten a Saul fia lengyelországi forgalmazója, a Gutek Film képviselője veszi majd át.

A magyar alkotás diadalmenete a 2015-ös Cannes-i Filmfesztivállal kezdődött, ahonnan négy díjat - köztük a fesztivál Nagydíját - hozott el, 2016 folyamán pedig a szakma legnagyobb elismeréseit is bezsebelte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Golden Globe és Oscar díjak formájában. A sikertörténet még 2017-ben is tart, mivel a Svéd Filmintézet a legjobb külföldi film díját ítélte oda Nemes Jeles László alkotásának idén januárban, a mostani lengyel filmkritikusok díja pedig a legújabb a sorban.