Látványosan növekszik a lakáshitelpiac Magyarországon: a tavaly kihelyezett, közel 470 milliárd forintnyi új hitel után a 2017 januárjában kötött szerződések összege is meghaladta a 40 milliárd forintot, ami 64 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Utóbbi alapján – mivel a január hagyományosan a kevésbé intenzív hónapok közé tartozik – az új kihelyezések összege várhatóan bőven meghaladja majd az 500 milliárd forintot. A bankok előrejelzései is ezt támasztják alá, hiszen a lapunk által a közelmúltban megkérdezett szereplők döntő többsége két számjegyű emelkedéssel kalkulált 2017-re a kihelyezéseknél.
Ha valóban sikerül tartani a 10 százalék feletti növekedést, akkor az új lakáshitelek piaca megközelítheti a válság előtti szintet, a 2005 és 2008 közötti időszakban ugyanis évi 500 és 850 milliárd forint közötti új lakáskölcsönt folyósítottak a pénzügyi szolgáltatók. A 850 milliárdos – egyébként pont 2008-ban mért – szint elérése persze nem reális, ám az 500-600 milliárd forintnyi új kihelyezés akár már az idén megvalósulhat.
A Balla Ingatlaniroda értékelése szerint a hitelfelvételi kedv és az ingatlanpiac együtt erősödött az elmúlt időszakban. Sokan persze kénytelenek is a hitelfelvétel eszközéhez nyúlni – tették hozzá –, hiszen az ingatlanárak jelentős mértékben, egyes területeken és szegmensekben akár 50 százalékkal is nőttek. Drabos Tünde, a Balla Ingatlan hitelezési üzletágának vezetője szerint a hitelfelvételi kedv növekedésének egyik oka az, hogy kedvezően alakultak a hitelkamatok az utóbbi időben. „A másik ok, hogy mára kicsit mindenki megnyugodott, és már nem érződik az a fajta elutasítás, mint korábban” – vélekedett az üzletágvezető.
A válság előtt sok esetben jellemző, átgondolatlan hitelfelvétel viszont már a múlté: Drabos Tünde szerint az ügyfelek túlnyomó részben megfontoltan vállalják a törlesztőrészleteket, így ezek többségével a későbbiekben sem lesz gond. Ezzel összefügg, hogy igen népszerűvé váltak a lakástakarék-pénztári megtakarítások, de emellett mindenféle megtakarítás igénybevétele a lakáscél megvalósítása érdekében. „Kérdés azonban, hogy a lassan mérséklődő lakáshitelkamatokra milyen befolyással lesz a Magyar Nemzeti Bank által bejelentett fogyasztóbarát minősítés bevezetése, amely ősztől jelenne meg a hitelpiacon” – mutatott rá a szakértő.
A növekvő kihelyezések ellenére kevés az esélye annak, hogy a válság előtt jellemző túlfűtöttség megismétlődne a piacon. Ennek legfontosabb oka, hogy a hitelfelvevők és a pénzügyi szolgáltatók is óvatosabbá váltak, miközben a hitelezéssel kapcsolatban új szabályozói követelmények jelentek meg. Emellett a devizahitelek kivezetésével az árfolyamkockázat is eltűnt a lakáshiteleknél, miközben az újonnan kihelyezett kölcsönök nagyobb része már éven túl fix kamatozású, ami szintén csökkenti az adós kockázatait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.