Cégvilág

Újra támadhat a kéknyelv

A törpeszúnyogok megjelenésével a kérődző állatok között terjedő kéknyelv betegség ismételt előfordulása és további terjedése várható Magyarországon - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.

A hivatal tájékoztatása szerint a rovartani vizsgálatok eredményei alapján vége Magyarországon a kéknyelv betegség szempontjából az úgynevezett vektormentes időszaknak, amit az állatszállításoknál kell figyelembe venni. A szezonálisan vektormentes periódus az év azon szakasza, amikor a kedvező időjárási körülmények miatt a kéknyelv betegség terjesztéséért felelős törpeszúnyog fajok aktivitása a kritikus szint alá csökken. Ilyenkor a fertőzést közvetítő szúnyogok eltűntével a betegség terjedése is megáll - közli honlapján a hivatal.

Hozzátették, továbbra is érvényes az országos főállatorvos kéknyelv betegség elleni vakcinázásra vonatkozó határozata. A vakcinázás egy kötelező és egy önkéntes részből áll. Az esetleges új kitöréssel érintett állattartó gazdaságokban a hatóság - állami költségen - kötelező jelleggel vakcinázni fog minden betegségre fogékony egészséges állatot. Emellett - mivel Magyarország teljes területe 2015 novemberétől egy egységes védőzónának minősül -, megelőzésképpen, önkéntes alapon, az állattartók is vakcináztathatják állataikat.

A kéknyelv betegség törpeszúnyogok által terjesztett fertőző, de állatról állatra közvetlenül nem terjedő vírusos állatbetegség, amely a házi és vadon élő kérődző állatokat - szarvasmarha, juh, kecske, szarvasfélék - támadja meg. A betegség súlyossága eltérő a különböző fajok körében.

A kór legutoljára 2015 őszén volt jelen hazánkban, amikor 6 Somogy (Kadarkút, Nikla, Hedrehely, Visnye, Mernye), 2 Borsod-Abaúj-Zemplén (Tiszaladány), 1 Csongrád (Balástya) és 2 Nógrád megyei (Nógrádsipek, Pilíny) kérődző állományban mutatott ki pozitív eredményt a vett vérminták laboratóriumi vizsgálata.

kéknyelv állatok törpeszúnyog kérődzés
Kapcsolódó cikkek