Cégvilág

Innovációkkal fejlesztik az agráriumot

A legjobb és legújabb megoldások megtalálják a helyüket az agráriumban, ezzel a céllal indított agrotech hackathont a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Design Terminal.

A Nemzeti Agrárgazdasági Ka­mara (NAK) és a Design Terminal 24 órás agrárin­novációs ötletversenyt rendezett, a Gazdálkodj okosan! NAK Agrotech Hackathonon az ötven jelentkezőből kiválasztott legjobb tizenhárom csapat szállt ringbe a díjakért. A kezdeményezés fő célja az volt, hogy a legjobb, legújabb megoldások megtalálják a helyüket az agrárszektorban, és fejlesszék az ágazatot, továbbá hogy felhívja a figyelmet az agráriumban rejlő innovációs és karrierlehetőségre.

„Ezzel a programmal tehetséges diákok százainak figyelmét irányítottuk az agrárszektorra. Bemutattuk, hogy a magyar fiatalok a mezőgazdaságban is megtalálhatják az innovációs és vállalkozási lehetőségeket. Az együtt töltött huszonnégy órában az informatikusok, fizikusok, terméktervezők és geológusok új generációja dolgozott közösen a hazai agráripar kihívásain” – mondta Böszörményi-Nagy Gergely, a Design Terminal vezetője.

A március 22–23-án rendezett ötletversenyen részt vevő kettő-négy fős csapatoknak 24 óra állt rendelkezésükre, hogy rendkívül intenzív és hatékony fejlesztési folyamat során, üzleti mentorok és agrárszakemberek bevonásával, a NAK és a Design Terminal szakembereivel tökéletesítsék pályázati ötletüket, amelyet a rendezvény végén a zsűri előtt prezentáltak. A verseny különlegessége, hogy a nevezők többsége nem agrárszakterületről érkezett.

A hackathont a BeeNet nyerte, ötletükkel többek között a gazdák és a méhészek kommunikációját szeretnék javítani. Olyan interaktív há­lózatot álmodtak meg, amelyen keresztül a méhészek jelezhetik a mező­gazdasági termelőknek, hogy aznap hol vannak a méheik, valamint a hatósági engedélyeztetési folyamatokat egyszerűsítenék és az adminisztratív terheket is csökkentenék a platform által. A második helyen a Grinsect végzett, ötletük egy automatizált megoldás a fekete katonalégy lárváinak tenyésztésére és állattakarmányozási célú feldolgozására. A harmadik helyet az Almathron szerezte meg mesterséges intelligenciát alkalmazó vadkárfelmérési rendszerével, amelynek segítségével a jelenleginél sokkal objektívebb lehetne a kárfelmérés.

Az első helyezett 800, a második 600, a harmadik pedig 400 ezer forint értékben nyert repülőjegy-utal­ványt, tárgyi ajándékokat és konzultációs alkalmat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és a Design Terminallal. Két különdíjat is kiosztottak, az Innovációs és Technológiai Minisztérium különdíját a Trime nyerte mesterségesintelligencia-alapú vadkárelhárítási megoldásával. A kidolgozott rendszerrel a kárókatona ellen védekezhetnének a halgazdaságok, amelyeknek évi több tízmilliós kárt okoznak a madarak. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ különdíját a Mélyvíz 19 nyerte közvetlen gyökéröntözési technológiájával, amellyel kiküszöbölhető a párolgási veszteség és a gyomok öntözése.

A verseny során a mentorok az említett díjazottakon kívül olyan újításokkal találkozhattak, mint az alma fejlődési szakaszait nyomon követő növényvédelmi applikáció, valamint olyan mesterséges intelligenciát alkalmazó megoldással, amely érzékeli, ha kártevő támadja a gyümölcsöst. Volt olyan csapat, amely mezőgazdasági bérmunka-közvetítést támogató rendszerrel nevezett, volt, amely szenzorokkal automatizált okoskaptárral, továbbá intelligens fagyvédelmi rendszerrel és a szarvasmarhák metánkibocsátását csökkentő megoldással is versenybe szálltak a csapatok. A rendezvény végén György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára hét döntőst meghívott a minisztériumba, ahol tovább beszélgetnek majd ötletük megvalósításának lehetőségeiről.

Az ötletviadalon

24

órán keresztül versenyeztek a csapatok

Ezek is érdekelhetik