Cégvilág

Gigafúziók jönnek az MNV portfólióján belül

Az idén lebonyolítják az MVM és az NKM összevonását, a takarékszövetkezeti integrációt és a Volánok fúzióját – mindegyik területen csak egyetlen állami cég marad. Emellett az állam még az idén a fölösleges ingatlanportfóliójának értékesítésébe kezd – mondta Bártfai-Mager Andrea tárca nélküli miniszter.

Az elmúlt hónapokban megkezdődött az állami cégvagyon profiltisztítása, már csaknem száz, jellemzően kisebbségi részesedést értékesített a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. az elektronikus árverési rendszerén keresztül. A következő lépés az állami ingatlanportfóliók leépítése lesz – jelentette be Bártfai-Mager Andrea, a nemzeti kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter a parlament gazdasági bizottságának éves rendes meghallgatásán.

Az ingatlanvagyon gyorsabb értékesítésére már 2019 második felében sor kerülhet – szintén az elektronikus árverési rendszeren keresztül. Az állami ingatlanportfólió az elmúlt években felduzzadt az állami öröklések miatt, ráadásul a kisajátítások következtében sok töredékingatlan került az MNV birtokába. A miniszter szerint az ingatlanvagyon tudatosabb kezelésére van szükség, ezért a passzív tartás helyett az állami bevételszerzés lesz a cél, így a jövőben csak az állami feladatok színvonalas ellátásához szükséges vagyontárgyak maradnak állami tulajdonban – mondta a miniszter.

Az idén várhatóan végbemegy az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. és az NKM Nemzeti Közművek Zrt. fúziója, így Magyarország harmadik legnagyobb cége jöhet létre. A kormány célja a fúzióval, hogy egyetlen „otthon szolgáltatóba” integrálja az áram- és a földgázszolgáltatást, a céget az ország vezető napenergia-termelőjévé is tenné, és a két cég összevonásával nem mellesleg megvalósul a kormány azon stratégiai célja, hogy az energiaszolgáltatási piacon többségi nemzeti tulajdon domináljon.

Szintén az idén – várhatóan az év végéig – befejeződik a 2013-ban megkezdett takarékszövetkezeti kon­szolidáció. Az eredetileg csaknem száz pénzügyi szolgáltató folyamatosan hatékonysági problémákkal küzdött, de az elmúlt években sikerült egy eredményesebb cégcsoportot felépíteni, s a szolgáltatások országosan átláthatók lettek – mondta Bártfai-Mager. A következő időszakban már az egységes üzleti tevékenységre fókuszálnak, s 2019 végére egyetlen pénzügyi csoporttá alakul át a megmaradt takarékszövetkezetek szervezete, így a nagyszámú fiókhálózatnak köszönhetően ez a pénzügyi szervezet lesz a legelérhetőbb bank idehaza.

A megmaradt Volánokra is a teljes egységesülés vár még az idén, a korábbi csaknem húsz céggel szemben ma már csak hét regionális szolgáltató működik a közlekedési piacon. A tervek szerint 2019 novemberéig ez a hét regionális cég is egyetlen autóbuszos közlekedési cégbe olvad össze. A miniszter elvárásai szerint így az újonnan létrejövő mamutcég a részben megújuló járműparkkal költséghatékony szolgáltatást nyújt majd.

Ezek is érdekelhetik