Nagy László Nándor | Egy-két napig még eltart, amíg a hét végén fizetésképtelenség miatt csődöt jelentő Robinson Tours irodát törli az utazásszervezői nyilvántartásból Budapest Főváros Kormányhivatala, ami előfeltétele annak, hogy a társaság kaucióbiztosítója, a Colonnade Insurance S. A. Magyarországi Fióktelepe hivatalosan is elkezdhesse az utasok kártalanítását a 380 millió forintos vagyoni biztosíték erejéig. A Világgazdaság információi szerint folyamatos a kapcsolat a cég, a kormányhivatal és a biztosító között, a törlés előtt azonban a kormányhivatal munkatársai még kiszállnak a társasághoz. A Robinsonnak nincs külföldön ragadt utasa, így a törléssel meginduló folyamatban nem okoz rendkívüli helyzetet az ellátatlan utasokról való gondoskodás.
Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke a Magyar Nemzetnek nyilatkozva arról beszélt, hogy a bizonytalan piaci helyzetben további irodák húzhatják le a rolót. A szakember szerint ezért lenne fontos, hogy a hazai szabályozás is megengedje, hogy az irodák egy-két évre szóló utalványokat adhassanak ki pénz helyett.
A vouchert több európai ország is bevezette. Fontos hangsúlyozni, hogy Didier Reynders uniós fogyasztóvédelmi biztos sem zárta ki a voucheres megoldást, ám jelezte, tiszteletben kell tartani a fogyasztók pénzvisszatérítéshez való jogát is, amelyet az Európai Unió utasjogi szabályai garantálnak. A megoldás a közvetlen visszatérítés mellett alternatívaként felkínálható utalványos visszatérítés lehet: a Wizz Air például a korlátozások ideje alatt teljes pénzvisszatérítést vagy a jegy árának 110 százalékát kitevő, jegyre váltható pont jóváírását kínálja.
A Magyar Turisztikai Ügynökségnél (MTÜ) emlékeztettek: egyelőre az EU utazási csomagról szóló irányelve 14 napos visszafizetési kötelezettséget ír elő az utazási vállalkozásoknak, az ettől eltérő szabályozás elvben kötelezettségszegési eljárást von maga után. Közben az EU számos korábbi szabályát átírta már a vírushelyzet, ráadásul a légicégekre, szállodákra nem vonatkoznak ilyen fogyasztóvédelmi szabályok: ők akár 1-2 hónapos határidővel is fizethetnek a pénzüket visszakérő utasoknak.
Németország március végén kérte a bizottságtól e szabály ideiglenes felfüggesztését és azt, hogy a lemondott utak részvételi díját utazási utalvánnyal is vissza lehessen téríteni a válság idején. Az MTÜ közlése szerint jelenleg Magyarország is várja a bizottság állásfoglalását, melyet májusra ígértek.
Az utazási irodáknak
14
napon belül kell visszafizetniük a pénzeket
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.