BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a milliókat égetik a topéttermek

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A külföldi gasztrotu­ris­ták és az üzleti utazók nélkül teljesen reménytelen a helyzet az elit éttermekben. A költségeket nem lehet a bevételcsökkenés mértékével leszorítani.

Őszig biztosan nem nyit ki Magyarország első Michelin-csillagos étterme, a Costes. Az ugyancsak Gerendai Károly üzletember által tulajdonolt Costes Downtown a múlt héten már megnyílt a felette működő Prestige Hotellel együtt, egyelőre a korábbi átlagos reggeli és ebédforgalom 10 százalékát hozva. Vacsoraidőben ezért nem maradnak nyitva, egy újabb műszaknyi személyzetet nem akar fizetni a tulajdonos. „Égetjük a milliókat” – jellemezte a helyzetet Gerendai Károly a Világgazdaság érdeklődésére. Szerinte külföldi gasztroturisták és üzleti utazók nélkül teljesen reménytelen a helyzet. A költségeket nem lehet a bevételcsökkenés mértékével leszorítani. Különösen igaz ez az úgynevezett fine dining éttermekre, mert ezekben az átlagosnál is magasabbak a költségek, s a fél háznál szerényebb forgalommal a vállalkozások felemésztik magukat.

A Michelin-kalauz már érdeklődött a korábban ajánlott helyek tervezett nyitásának időpontjáról, hiszen csak a működő éttermeket tudják tesztelni és felkeresésre ajánlani. A hattagú Michelin-csillagos budapesti csapatból a Stand is kinyitott pár napja, de a Babel, a Borkonyha és a kétcsillagos Onyx nem. Az utóbbitól épp a karantén alatt távozott a séf, és mint megtudtuk, a nyáron már biztosan nem is fognak kinyitni. Az Onyx tulajdonosai elkötelezettek a folytatás mellett, és már a pandémia előtt egy új koncepciót terveztek szeptembertől. Mint Niszkács Anna, a Gerbeaud Gasztronómia Kft. ügyvezető igazgatója kérdésünkre elmondta, a csapat felkészült a változásokra, a leállás miatt munka nélkül maradt személyzet egy része visszatérési szándéknyilatkozattal távozott. A Gerbeaud cukrászdában, a Petit Gerbeaud-ban és az Émile étteremben a korábbi csapat egyharmadát tudják foglalkoztatni a nagy múltú cég vezetői, és abban bíznak, hogy jövő tavaszra normalizálódik a helyzet. Akik már most megpróbálnak visszarendeződni, mint a Costes Downtown, még házon belül is számolhatnak kellemetlen meglepetésekkel, például a zárva tartás alatt fizetett személyzet tagjainak megtizedelődésével. Gerendai Károly elmondta: a három és fél hónapos szünet alatt a személyzet egy része vidékre, elsősorban a Balatonhoz szerződött, úgyhogy újra kell építeni a csapat egy részét, ami tovább nehezíti az első lépéseket. A 90 százalékban külföldiek által látogatott Costes és a 75-80 százalékban ugyancsak rájuk épülő Costes Downtown kieső forgalmát a hazai vendégek nem tudják pótolni. Ráadásul belőlük sem lett több, és még az alapvetően magyar vendégkörrel működő egységek bevételei is megcsappantak 25-50 százalékkal.

A probléma nem szűnt meg a korlátozások feloldásával, látható, hogy bár lehet már utazni, az európai turizmus még nem indult be.

Különböző megoldásokkal próbálják átvészelni a kritikus időszakot a különböző éttermek. Mint a Michelin-kalauz idei kiadásába újoncként bekerült Laurel Budapest étterem társtulajdonosa, Báthory Gergely tájékoztatott: a szomszédjukban nyílt vadonatúj négycsillagos szállodába kínálnak ingyenszállást azoknak, akik náluk étkeznek. Egyelőre senki sem élt az ajándékkal, ami jól érzékelteti, hogy a belföldiek jellemzően nem járnak Budapestre, és nem utaznak a fővárosba gasztronómiai céllal. A szilencium alatt a Laurelnek azonban sikerült olyan ismertséget megalapoznia, hogy az egyelőre háromnapos nyitvatartás minden napján telt házzal üzemelt. „A csütörtök erősebb forgalmat hozott, mint a hétvége, ami az őszre nézve biztató, hiszen ha felköltöznek a balatoni nyaralókból a pestiek, akkor van remény arra, hogy tovább növelik a magyar vendégkört – mondta Báthory Gergely, aki most heti kétnapos balatoni kitelepülési lehetőséget keres a bevételkiesés kompenzálására. A vállalkozó másik érdekeltsége, a Kertész utcai Kandalló Pub viszont csak 20-30 százalékkal marad alatta a tavalyi, egyébként náluk nem főszezonnak számító nyári bázisnak.

A hattagú Michelin-csillagos budapesti csapatból a Stand is kinyitott néhány nappal ezelőtt, de a Babel, a Borkonyha és a kétcsillagos Onyx nem

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.