Cégvilág

Húszezer diákot elveszített a piac

A járványhelyzet miatti korlátozások a nyelviskolák és vizsgaközpontok piacát is erősen érintette – mondta a Világgazdaságnak Rozgonyi Zoltán, a Nyelvtudásért Egyesület elnöke. Bár az enyhítések óta fokozatosan térnek vissza a diákok, a létszám egyelőre meg sem közelíti a március eleji szintet. Az online oktatás a korlátozások enyhítésével nem szűnt meg, és vélhetően a későbbiekben sem fog, mivel segítségével az iskolák az egész országra kiterjeszthetik a piacukat. Optimista becslések szerint a nyelvtanulók létszáma a kétharmadát éri el annak, amennyit tavaly ilyenkor mértek. A március–májusi időszak tekinthető a nyelvvizsgák szempontjából a főszezonnak, ez év tavaszán azonban feleannyi diák sem tett nyelvvizsgát és tanult nyelviskolában, mint korábban. Kezd normalizálódni a helyzet, de 20-30 ezer diákot biztosan elveszített a piac amiatt, hogy idén nyelvvizsga-bizonyítvány nélkül is mindenki megkapta a diplomáját, a korábban bennragadtakat is.

A alatt a nyelviskolák csak az előzetesen tervezett tanfolyamok és órák 10-50 százalékát tudták online megtartani – fejtette ki lapunknak Berényi Milán, a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke. Ez nagyban függött az iskola profiljától: azoknál, amelyek több céges ügyféllel rendelkeznek, egyszerűbb volt az online platformra váltás, mint azoknál, amelyeknek az ügyfélköre zömében magánemberekből áll. A szakember szerint az enyhítések óta mintegy 20 százalékkal élénkült a piac. De a tanfolyamok 10-20 százaléka a későbbiekben is online marad, mivel ez sok tanuló és iskola számára ad olyan lehetőségeket, amelyek a területi távolságok miatt offline képzéssel nem érhetők el. Visszatekintve, a legnagyobb problémát az okozta márciusban, hogy nagyon gyorsan kellett cselekedni. Akkor választották ki az iskolák a lehetséges platformokat, és alakították ki a digitális munkaszervezést is. A járvány második hulláma esetén azonban ezek megléte miatt már sokkal gördülékenyebb lehet az átállás.

Tavaly 124 ezer vizsgát regisztráltak, egy tanuló átlagosan 1,6 alkalommal mérette meg a tudását. A nyelvvizsgapiac évente körülbelül 3,5 milliárd forintos, a nyelviskolák piaca pedig – az adott év államilag támogatott programjaitól függően – 5-10 milliárd forintos forgalmat bonyolít le.

Ezek is érdekelhetik