Tavaly október elején kezdődött meg annak a rendszernek a tesztüzeme, amely a Foxconn komáromi gyárában ma már élő 5G-támogatás mellett élesben üzemel. A 2019 nyarán megkötött partneri megállapodásban a fejlesztéshez szükséges hálózati eszközöket az Ericsson biztosította, az eszközök közötti kommunikációhoz szükséges 5G-kapcsolat pedig a Vodafone Magyarország hálózatán jött létre.
„Az egész magyar hírközlési ágazat érdeke, hogy az 5G-fejlesztések minél több területen a mindennapok részeivé váljanak, hiszen az új generációs hálózatok a fenntarthatóságot, a növekedést, a hatékonyságot szolgálják. A hatékonyabb megoldások energiát, időt, erőforrásokat szabadítanak fel, így minden új megoldás teret ad a további fejlesztéseknek is” – emelte ki Vári Péter, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság főigazgató-helyettese. Megjegyezte, hogy Komáromban a tesztelőteremben eltűnik a több ezer méteres kábelrengeteg, és helyet szabadít fel az újabb kreatív megoldásoknak.
Az 5G alapjain teljesen új, innovatív gyártási megoldások születhetnek, lehetővé válik a kábel nélküli gyárak kialakítása, az épületek sosem látott hatékonyságú kihasználása, a kapacitások eddig nem ismert mértékű rugalmassága. „Az 5G ipari felhasználása még gyerekcipőben jár, de sok helyen már most is gyakorlati hasznát látjuk, cégünk esetében például a helyhez nem kötött, 5G-alapon működő tesztkocsiknál, amelyeken a frissen gyártott PC-k csomagolás előtti tesztelése zajlik. Ezzel nőtt a tesztelés rugalmassága, és optimalizálható az idő- és a helykihasználás” – hangsúlyozta Tálos Péter, a Foxconn alelnöke.
A magánhálózat legnagyobb előnye az információbiztonság, az ipari igényeket kielégítő hálózati kapacitás és annak testreszabhatósága. A mobilszolgáltatók partnereik igényei szerint építik ki a működésükhöz szükséges hálózatot, amelyet egyedi szerződésben vállalt, szigorú paraméterekkel üzemeltetnek. A működés közben felhasznált adatok, továbbá a termelés analitikái és statisztikái minden esetben a hálózaton belül maradnak. Az 5G-technológia segítségével a wifialapú megoldásoknál biztonságosabb, az adatforgalom szempontjából garantálható paraméterekkel rendelkező kommunikációs csatorna alakítható ki. Ezek a privát hálózatok rendkívül magas kapacitást és eszközkiszolgálást tesznek lehetővé igen kis késleltetés mellett, ezzel kielégítve az ipar 4.0 megoldások igényeit is.
A megoldás alkalmazásával a korábban időigényes szervertesztelést a kiterjesztett valósággal kiegészítve gyorsan és hatékonyan tudják végrehajtani, akár anélkül, hogy a tesztet vezető munkatársnak fizikailag érintkeznie kellene a szerverrel. Emellett az általuk kifejlesztett virtuálistréning-applikáció segítségével jóval rövidebb idő alatt tudnak betanítani bizonyos munkafolyamatokra új jelentkezőket, mivel a rendszer az aktuális munkafolyamathoz tartozó szöveges instrukciók kivetítése mellett a szükséges alkatrészek helyét és az összeszerelés menetét is mutatja a betanulási folyamatban részt vevő operátoroknak a HoloLens segítségével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.