Az MVM Csoport csütörtökön közzétette 2022. évi konszolidált pénzügyi beszámolóját. A nehézségek ellenére az állami tulajdonú társaságcsoport sikeres évet zárt, hiszen folyamatosan biztosítani tudta az ország energiaellátását, miközben megőrizte pénzügyi stabilitását.

Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Sikerült megoldást találni a lakossági és piaci ügyfelek biztonságos ellátására, a gáztárolók feltöltésére, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. üzemanyag-beszerzésére is. A hirtelen sokszorosára növekedett ügyfélszolgálati terhelés kezelése érdekében az ügyintézői létszám nagyarányú növelésével lépett a nemzeti energiavállalat – áll az MVM Csoport közleményében.

Mint írták, a válságkezelés mellett az elmúlt évben kiemelt szerepet kaptak a biztonságos energiaellátáshoz szükséges és a hazai energia-infrastruktúra jövőjét biztosító beruházások. Megkezdődtek azok a fejlesztések, amelyek lehetővé teszik a megújuló energiaforrások fokozott hasznosítását, a belföldön előállított energia mennyiségének növelését.

Az MVM Csoport árbevétele a magas energiaárak következtében 4797 milliárd forinttal 7648 milliárd forintra nőtt,

ezzel párhuzamosan 4810 milliárd forinttal emelkedett az energiabeszerzés költsége is. A társaságcsoport egyebek mellett a korábbi években végrehajtott külföldi akvizíciók során megvásárolt leányvállalatoknak köszönhetően 73 milliárd forintos adózott eredményt ért el. A Csoport 1089 milliárd forint adó- vagy más adójellegű befizetést teljesített 2022-ben.

A kormányzattal együttműködve végrehajtott válságkezelési intézkedések és a stabil gazdálkodás eredményeként a nehézségek ellenére 2022-ben az S&P és a Fitch nemzetközi hitelminősítők egyaránt megerősítették az MVM Csoport befektetési kategóriájú hitelminősítését –  írták.

Újra csökken a távhő ára, de egyelőre ne bontson mindenki pezsgőt

Újabb komoly segítséget kapnak az önkormányzati és más, távhőt használó intézmények.