BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Saját részvényesei perelték be a Disney-t

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Régóta érik egy nagyobb botrány a Disney háza táján. A vitát keltő döntések mellett át akarják venni a Netflix jelszómegosztási szabályzatát, és minden régióban várható áremelés, miközben a feliratkozók száma folyamatosan csökken. A botrány beért, és saját befektetői mentek neki a cégnek.

A Disney részvényeseinek egy csoportja azzal vádolja a médiaóriást, hogy előre eltervezett megtévesztéssel akarják palástolni a Disney+ pénzügyi veszteségeit. A panaszt Delaware szövetségi bíróságán nyújtotta be a Stourbridge Investments, a vád pedig az, hogy a Disney Bob Chapek vezetése alatt megpróbálta elrejteni a nagy méretű kiadásait, miközben 2024 végére növelni akarta a streamingplatform feliratkozóinak számát, mindezt hamis információkat közölve – derült ki a New York Post cikkéből

Frankfurt,,Germany,April,2020:,Disney,Plus,Streaming,Service,Logo,On
FRANKFURT, GERMANY April 2020: Disney plus streaming service logo on a Smartphone
Fotó: Sutterstock

A sors fintora, hogy a panaszt akkor nyújtották be, amikor a Disney-részvények a legmélyebbre zuhantak az elmúlt kilenc évben: a megszokott 100-102 amerikai dollár helyett a panasz beadásának napján, augusztus 23-án egy részvény 82,47 amerikai dollárt ért. 

A Google Finance adatai szerint a Disney-részvények utoljára 2020 márciusában álltak ilyen alacsonyan.

A panaszban továbbá azt is szóvá tették, hogy 

Chapek és vezetősége nemcsak szimplán hazudott a bevételi számokról, hanem annak érdekében, hogy rá tudjon mutatni a növekvő tendenciára, bizonyos újonnan indított tartalmakat a Disney Channelen is elkezdett sugározni, hogy ezeket az adatokat is hozzáadhassa a streamingplatform nézettségéhez.

Már 2020-ban, a streamingplatform indulása után egy évvel is volt olyan befektető, aki szerint Chapek megtévesztette a médiát az olyan kijelentésekkel, mint hogy „a Disney+ túlszárnyalta a legvadabb várakozásainkat”, annak ellenére, hogy a bevételi előrejelzések korántsem voltak olyan pozitívak, mint a vezérigazgató szavai.

Chapek mellett a panasz említést tesz a jelenlegi vezérigazgatóról, Bob Igerről, a cég korábbi pénzügyi igazgatójáról, Christine McCarthyról és Kareem Danielről, aki a Disney Media and Entertainment Distribution részlegének volt az elnöke. „Hogy eltitkolják ezeket a kedvezőtlen tényeket, a vádlottak egy csaló rendszert dolgoztak ki a Disney+ veszteségeinek elrejtésére, és azért, hogy a Disney+-feliratkozók számának növekedési skáláját úgy mutassák be, hogy az fenntarthatónak tűnjön, és a Disney+ 2024-es céljai elérhetőnek látsszanak, annak ellenére, hogy nem voltak azok” – állítják a részvényesek, akik még azt is megemlítették, hogy a feliratkozók számának lassulását már 2021-ben elismerte a cég.

A panasz zárógondolata, hogy a Disney cselekedetei és mulasztásai a részvények piaci értékének csökkenését eredményezték. Szám szerint a streamingplatform több mint 146 millió feliratkozót veszített az elmúlt negyedévben, ami 7,4 százalékos csökkenés az előző negyedévhez képest. Valamint az elmúlt egy évben mintegy 3,7 milliárd dollár veszteséget kellett elviselniük a Disney streamingszolgáltatásainak, ahova a Disney+ mellett beletartozik a ESPN+ és a Hulu is.

Vége az olcsó streaming korának, az előfizető viszont várna is valamit a pénzéért

A finanszírozási költségek megdrágulása, a hollywoodi sztrájk feltolja a gyártási költségeket. A nagy szolgáltatók kénytelenek árat emelni, és reklámokkal telenyomni az adásokat. Így viszont az egykor vonzó streamingmodell egyre jobban hasonlít ahhoz a kábeltévé-szolgáltatáshoz, amelytől 15 éve oly gyorsan fordultak el a fogyasztók.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.