Az Apple 95 millió dollárt fizetne annak a pernek a rendezésére, amelyben öt éve azzal vádolják, hogy a Siri virtuális asszisztensével az iPhone-ok és más kütyük felhasználóit egy évtizeden át lehallgatta. Az Apple a javasolt egyezség dokumentumát 2024 utolsó napján nyújtotta be egy kaliforniai szövetségi bíróságon.
A felperesek szerint a Siri lehallgatta a felhasználóit, és a rögzített beszélgetések egy részét megosztotta a hirdetőivel, hogy később pontosabban célozhassák meg reklámjaikkal az Apple termékek tulajdonosait. Sőt, a fogyasztói csoport keresete azt is állítja, hogy a virtuális asszisztens akkor is hallgatózott, amikor azt nem aktiválták.
Az Apple a peren kívüli egyezséggel úgy vethet véget a vádaskodásnak, hogy közben nem ismeri el a bűnösségét.
A per mindazonáltal rontja az amerikai technológiai vállalat renoméját, főként, mert politikájának egyik kardinális üzenete, hogy szinte bármi áron megőrzi a készülékei tulajdonosainak magánéletét. Ezt még akkor is megtette, amikor az amerikai szövetségi nyomozó iroda, az FBI kért tőle információkat terrorizmus kapcsán. Tim Cook vezérigazgató korábban „alapvető emberi jogként” hivatkozott a magánélet megőrzésére. Nem meglepő, hogy 20210-es években a terroristák körében népszerűek voltak az iPhone-ok.
Ha a csoportos keresetet benyújtó fogyasztók és az Apple közötti egyezséget jóváhagyják, több tízmillió olyan felhasználó nyújthat be kérelmet kártérítési igényre, akiknek volt iPhone-ja vagy más Apple készüléke, telepítve a Siri programmal 2014. szeptember 17. és 2024 év vége között.
Habár a kártérítés összege a követelések mennyiségétől függően változhat, a számítások szerint
a fogyasztók legfeljebb 20 dollárt kaphatnak készülékenként.
A jogosult fogyasztók legfeljebb öt készülékkel kapcsolatban kérhetnek kártérítést. A bírósági dokumentumokban szereplő becslések szerint várhatóan a jogosultaknak csak 3-5 százaléka nyújt be kártérítési igényt.
A keresetet benyújtó ügyvédek legfeljebb 29,6 millió dollárt igényelhetnek az egyezségi alapból a díjaik és az egyéb költségeik fedezésére.
A fogyasztókat képviselő ügyvédek becslése szerint az Apple nagyon jól jár az egyezséggel, amelyet a bíróság februárban hagyhat jóvá. A jogi képviselők szerint ugyanis a vállalat akár 1,5 milliárd dollárt is fizethetne, ha azt a lehallgatási és egyéb adatvédelmi törvények megsértésében bűnösnek találná a bíróság.
Az Apple nyeresége meghaladta a 705 milliárd dollárt 2014 szeptembere óta – jegyezte meg az Euronews.
A technológiai óriás egyébként nem csak az amerikai fogyasztóinak fizetne keveset, de a világ egyik legnépesebb országát is olyan ajánlattal kereste meg, amely az nevetségesnek jellemzett, és visszaküldte átgondolásra Tim Cook cégének.
Végre Európában is megjelennek az új iPhone MI-funkciói – de a terjesztés lassú lesz
Az Egyesült Királyság után jövőre több európai országban is meg fognak jelenni a funkciók. Az új iPhone teljes fényében egyelőre csak az Egyesült Államokban érhető el, mivel a világ több pontján a mesterséges intelligencia szabályai nem engedték a funkciók megjelenését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.