Az Apple és az Alibaba közös MI-szolgáltatásainak kínai bevezetését a pekingi hatóságok fagyasztották be, miután az amerikai–kínai geopolitikai feszültségek újabb csúcspontot értek el Donald Trump vámháborús politikájának következtében – írta a Financial Times.
Az Apple a kínai piacon az Alibaba legújabb modelljeire építve tervezte bevezetni a „Apple Intelligence” nevű mesterséges intelligencia rendszerét. A szolgáltatásokat a kínai internetfelügyelet (Cyberspace Administration of China – CAC) engedélyezésére terjesztették be, de az engedélyezési folyamat gyakorlatilag leállt.
A késlekedés hátterében az amerikai elnök Kínával szembeni gazdasági nyomásgyakorlása áll.
Az amerikai elnök egyre élesebb hangon szólítja fel az Apple-t, hogy termelését hozza vissza az Egyesült Államokba. Áprilisban Trump 25 százalékos vámot helyezett kilátásba az Apple és a Samsung készülékeire, amennyiben azok továbbra is Kínában készülnek.
Eközben az Apple piaci pozíciója is gyengül Kínában: míg 2023 elején a prémium kategóriában 70 százalékos részesedéssel uralta a piacot, ez mára 47 százalékra esett, miközben a Huawei 35 százalékra kapaszkodott fel.
A mesterséges intelligencia globális bevezetésének lassúsága, a szolgáltatási üzletágat érintő szabályozási vizsgálatok, valamint a kínai jóváhagyás elhúzódása tovább nehezítik az Apple helyzetét – különösen egy olyan piacon, ahol a helyi riválisok (Huawei, Xiaomi, Oppo, Vivo) gyors ütemben fejlesztenek saját MI-rendszereket.
Az Alibaba februárban megerősítette, hogy technológiai támogatást nyújt az Apple kínai piacra szánt MI-képes iPhone-modelljeihez. A partnerség nyomán a kínai vállalat részvényei emelkedtek, ám a pozitív lendületet hamar megtörte a geopolitika.
A CAC eddig több mint 300 belföldi MI-modellt hagyott jóvá, azonban az amerikai cégekkel való együttműködéseket – különösen az olyan kényes területeken, mint a generatív MI – alaposabb vizsgálatnak vetik alá. A végső jóváhagyást a Kínai Államtanács adhatja meg, amelynek szintén szerepe van a Washingtonnal folytatott vámcsökkentési tárgyalásokban.
Mindeközben az amerikai Kereskedelmi Minisztérium alá tartozó Ipari és Biztonsági Hivatal (BIS) is jelezte aggályait az Apple–Alibaba partnerség kapcsán, noha formális jogi eszköze nincs annak megakadályozására.
Egy, az együttműködést ismerő forrás szerint jelenleg minden amerikai vonatkozású techügyletre jóval hosszabb elbírálási idő jut Kínában, különösen, ha mesterséges intelligenciáról van szó. Ugyanakkor a hivatalos álláspont szerint a jóváhagyások gyorsan végbemehetnek, amint a politikai vezetés megadja az engedélyt.
Az Apple számára a kínai MI-bevezetés nemcsak stratégiai, hanem egzisztenciális jelentőségű: az MI-jellemzők kulcsszerepet játszanak az új iPhone-modellek versenyképességében, és a kínai piac elvesztése komoly visszaesést jelentene a világ egyik legértékesebb technológiai vállalata számára.
Összefog a kínai és az amerikai tech óriás: helyi MI-fejlesztésekkel kerülnék meg Washington szankcióit
A csökkenő iPhone-eladásokat hipermodern funkciókkal lendítenék fel. Az Apple és az Alibaba helyben fejlesztene mesterséges intelligenciát, hogy az amerikai tech óriás ne sértse meg a Fehér Ház korlátozásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.