Lassan Dunát lehet rekeszteni a Gazprombankra kivetett amerikai szankció kikerülésének lehetőségeivel, a gépezet be is indult minden érintett országban, Magyarországon is. A Világgazdaság úgy tudja, hogy egyre nő, már ötnél tart azoknak az orosz pénzintézeteknek a száma, amelyeket az orosz gáz vevői igénybe vehetnek az utaláshoz.
Az előzmény az, hogy miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, a nemzetközi közösség gazdasági szankciók sorával igyekszik megnehezíti Oroszország helyzetét. Az eredmény vegyes, mert Oroszország sokat tesz a szankcionált importtermékek belföldivel történő kiváltása érdekében, a kivitelét pedig igyekszik új piacokra terelni.
De mindenekelőtt azért vegyes, mert a szankciók kikerülhetők. Többnyire ki is kerülik őket. Vegyesnek, sőt gyengének ígérkezik a Gazprombank és más orosz bankok elleni legújabb amerikai szankció hatása is, ráadásul felmerül a kérdés: mennyire elfogadható olyan tilalmat bevezetni a tél közeledtével, amely pont egy lakossági felhasználású terméket érint, a földgázt.
Lapunk mindazonáltal úgy tudja, az importőrök nem pánikolnak, már munkához láttak az új fizetési konstrukció feltételeinek megteremtéséhez. Ezek sorában a fő lépés az, hogy számlát kell nyitniuk azon orosz bankok egyikénél, amelyeket Oroszország számukra a napokban felajánlott.
Eddig öt ilyen bank várja a többi mellett a magyarországi gázimportőrök jelentkezését, de a számuk még nőhet.
Ezekre a pénzintézetekre nem vonatkozik az amerikai szankció, és rajtuk keresztül már eljuthat a vételár az eladóhoz. Egy kis bökkenő azonban van.
Az Oroszország ellen bevezetett szankciókra reagálva Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022. március 23-án bejelentette, hogy az orosz szempontból barátságtalan országok csak rubelben fizethetnek az orosz gázért az átállásra megadott határidő lejártával. Az Oroszország elleni uniós szankciókat aláíró Magyarország is „barátságtalan”.
Első nagy felháborodásuk után azonban a vevők többsége engedett. Megnyitották a Gazprombanknál az előírt két speciális, úgynevezett K számlát. A március 31-i orosz elnöki rendelet szerint az egyik számlát abban a devizanemben kellett megnyitni, amelyben megkötötték a gázszerződést, a másikat rubelben. E számlák tiltják
Az, hogy mostantól ki kell hagyni a Gazprombankot, és még rubelben is kell fizetni a gázért, kissé bonyolítja a dolgokat. Az utalások egyszerűsítése érdekében Oroszország akár el is tekinthetne a rubelben történő utalástól, ám aligha fontolgat ilyet. Számára ez komoly arcvesztés lenne, amit egyelőre nem kénytelen elviselni.
Viszont könnyebbség az orosz gáz vásárlói számára, hogy az amerikai szankciót az aktuális havi tétel átutalása után jelentették be, vagyis a vevőknek közel egy hónapjuk van (volt) arra, hogy megszervezzék a következő átutalást, már a Gazprombank kihagyásával. Utána már – köztük az MVM is – hátradőlhetnek.
Tudva, hogy a Gazprombankra kivetett szankció, ha nem is egyszerűen, de nyilvánvalóan megkerülhető, felmerül, hogy mi volt az amerikai lépés célja. Igaz, kényelmetlenséget így is okoz az érintetteknek, és üzenetértéke is van.
A hazai föld alatti tárolókban bőven van földgáz, töltöttségük közel 82 százalékos a hivatalos uniós statisztikák szerint. A töltöttségi csúcson már túl vagyunk, mert a fűtési idénnyel a kitárolás is megkezdődött. Péntek délelőtti állapot szerint az import döntő tétele Szerbia felől érkezett, közel negyedakkora mennyiség pedig Romániából. Az előbbi tétel feladója a Gazprom, az utóbbié valamely olyan eladó, amely Románián keresztül szállíttat.
Cseppfolyós eredetű gáz most éppen nem jön Horvátország felől, és hosszabb ideje már Ausztria irányából sem kapunk olyan orosz gázt, amely előzőleg a szlovákiai hálózaton utazott.
Közben el is hagyja a beérkező, illetve a tárolókban lévő gáz egy része Magyarországot. Szerbiai eleve Magyarországon tároltat, vagyis alapértelmezés, hogy a fűtési idényben oda folyamatos a kiszállítás. Az ukrajnai háború kezdete óta – pontosabban, amióta Ukrajna nem vásárol orosz gázt közvetlenül a Gazpromtól – szintén folyamatos a magyar kivitel Ukrajnába is.
Szlovákiába is szállítanak a magyar kereskedők a szlovákiai és azon keresztül más piacokra. Az utóbbi azért kiemelendő, mert amióta a Gazprom leállította Ausztria Szlovákián keresztüli ellátását, jó eséllyel Ausztriába jut a Magyarországról Szlovákiába továbbított gáz egy része. Vagyis az orosz döntés következményeit ugyanúgy ki lehetett kerülni, mint most az amerikaiét.
Stabilnak ígérkezik Magyarország gázellátása 2025. január 1-jétől is, amikor leáll az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitja. Azért állnak le, mert ez év végén lejár az orosz–ukrán gáztranzitszerződés, amelyet az ukrán fél nem kíván meghosszabbítani, bár az orosz igen.
Mindazonáltal még van egy hónap arra, hogy e téren változás történjen. Magyarország gázellátása azért maradhat ebben a kedvezőtlen helyzetben is stabil, mert
már most is kizárólag Szerbián át kapjuk az orosz gázt.
Ettől függetlenül a térség minden országának kiélezettebb, kockázatosabb helyzet jelentene, ha kiesne egy meghatározó gázszállítási irány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.