BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Yamal LNG Plant in Sabetta

Energiaválság: rátesz egy lapáttal a gázárra az orosz LNG kiszorítása

Alacsonyabb energiaárakat is remél az új Európai Bizottság attól, hogy kiszorítja az orosz LNG-t a piacáról, pedig egy ilyen lépés éppen drágulást hoz. Az olcsó orosz LNG megy majd Kínába, az EU pedig vásárolhatja a jó eséllyel drágább amerikai gázt. Az Izvesztyija szerint a változás rendkívüli módon ártana az európai gazdaságnak.

Az új Európai Bizottság Ursula von der Leyen vezetésével azt tervezi, hogy kiszorítja az orosz LNG-t az európai piacról. A bizottság elnöke szerint a lépés segít az energiaárak csökkentésében, de az orosz Izvesztyiját tájékoztató szakértők rámutatnak: az ellátás korlátozása növeli a gázárakat.  

gáz
A Jamal LNG küldi a legtöbb orosz cseppfolyós földgázt / Fotó: Anadolu via AFP

Jön a gázfegyver

A lap arra következtet , hogy az orosz LNG kiszorítása alá fogja ásni az Európai Unió gazdaságát. Emlékeztet, hogy a nyugati országok Oroszországra kivetett szankciói nem hozták meg a várt eredményt, a politikusok éppen ezért keresik a nyomásgyakorlás új eszközeit. Csakhogy ez egyes esetekben ellentétes az uniós országok nemzeti érdekeivel. Az egyik ilyen eszköz az orosz LNG teljes elutasítása, ami az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen szerint segít csökkenteni az európai energiaárakat. Tárgyalni kíván az amerikai elnökválasztás győztesével, Donald Trumppal az amerikai gáz vásárlásának növeléséről, mert az a gáz olcsóbb.

Olcsóbb az amerikai LNG – vagy nem

Ám az orosz lap azt írja, hogy az amerikai gáz esetleg mégis drágább lesz. Erre abból következtet, hogy míg a legnagyobb orosz cseppfolyósítóból, a Jamal LNG üzeméből származó energiahordozót elsősorban az olajárhoz kötötten értékesítik, most épp a piaci árnál 20-25 százalékkal olcsóbban, addig az amerikai LNG-t

  • vagy piaci áron,
  • vagy az USA fő gázközpontja, a Henry Hub jegyzéseihez kötve adják el.

Ez az ár meghaladhatja az oroszországit.

Mivel pedig a piacon lényegesen kevesebb amerikai LNG van, mint orosz, azt a következő öt évben az Európai Unió nem tudja teljesen az amerikaival helyettesíteni. Közben egyre nő az oroszországi LNG európai részesedése, ami a nyugati médiában idézett tisztségviselők nyilatkozataival ellentétben azt jelzi, hogy az Európai Unió nem áll készen az orosz LNG importjának leállítására. 

Az orosz LNG súlya tavaly 15 százalékos volt az EU piacain, az idén 20 százalékos.

További nehézség, hogy az EU aligha tud átállni a zöldenergiára, ahogyan azt tervezte. A 2022-ben indult németországi kísérlet kudarcra van ítélve, ezt maguk a német illetékesek is elismerték. A megújuló források nem elég hatékonyak az LNG-hez képest, viszont rendkívül drágák.

A kudarc következményei

Az EU már megütötte a bokáját e téren: a vezetékes orosz gáz szállításának csökkentésére vonatkozó döntés miatt (a 2021-es 40 százalékról 2023-ra 8 százalékra) évi több mint 100 milliárd euróval többet költött a fosszilis tüzelőanyag importjára, 2023-ra pedig már 22 országban nőtt az átlagos áramfogyasztás. Miután tavaly Németország leállt az orosz vezetékes gáz vásárlásával, 20 százalékkal esett az energiaintenzív iparának kibocsátása. Most még rosszabb lehet a helyzet, mert az orosz LNG-től való eltávolodás érdekében az EU-nak magasabb gázárakat kell elfogadnia más szállítóktól. Ez általános áremelkedéshez, a lap szerint újabb energiaválsághoz is vezet.

A szankció nem akadályoz

Európa valójában jelentősen megnövelte az orosz LNG importját, ehhez számottevően fejlesztette az érintett infrastruktúráját. Túléli a közelgő telet is, amely az előrejelzések szerint a legkeményebb lesz az ukrajnai háború kezdete óta. Az LNG-t elsősorban Oroszországból vásárolta, amely 2024 áprilisa óta a kivitele 46 százalékát Európába küldte. A következő néhány évben azonban gázhiány fenyeget Európában a fűtési szezonban, ahol a felhasználás a szokásosnál most sokkal gyorsabban nő. Az idei fűtési idény kezdete óta az uniós országok már több mint 10,5 milliárd köbmétert vettek ki tárolóikból, 44 százalékkal többet az előző öt év átlagánál.

Hogyan reagál Oroszország?

Ha az EU nem vásárol orosz LNG-t, akkor Oroszország elveszíti bevételei egy részét, de exportál majd más országokba olcsón, köztük Kelet-Európába, amely nem hajlandó lemondani az olcsó orosz LNG-ről.

A magyar kormány bejelentette, hogy növelni fogja a beszerzéseit, és Szlovákia sem kívánja megszakítani az együttműködést. 

Energiahordozóinak nagy részét azonban Keletre, főleg Kínába irányítja majd át Oroszország. Kínai kivitele 2028-ra eléri a 93,7 millió tonnát a Bloomberg és a Gázexportáló Országok Fóruma szerint.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.